Accesso libero

Regulation of the thioredoxin-dependent system as an element of pharmacotherapy in redox-impaired diseases

INFORMAZIONI SU QUESTO ARTICOLO

Cita

WPROWADZENIE

Równowaga redoks komórki, ze względu na stale generowane w komórce oksydanty, w wyniku metabolizmu komórkowego jak i działania czynników egzogennych, jest utrzymywana dzięki sprawnie funkcjonującemu systemowi antyoksydacyjnemu. W jego składzie istotny udział mają dwa układy, których działanie jest oparte o reakcje utleniania i redukcji typu ditiol-disulfid, jeden zależny od glutationu, drugi od tioredoksyny. Zadaniem obydwu układów jest ochrona komórki przed skutkami wytwarzania oksydantów i powstawania stresu oksydacyjnego [23, 38, 68].

Składniki obu układów, niezależnie od działań antyoksydacyjnych, uczestniczą również w biosyntezie DNA oraz – przez dostarczanie elektronów dla reduktazy sulfotlenku metioniny – działają naprawczo jako donory RNR [5] i sulfotlenków metioniny w białkach [23, 38, 68].

Układ zależny od glutationu (GSH) tworzy ten tripeptyd, reduktaza glutationowa (GR) i peroksydaza glutationowa (GPx), a fosforan dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NADPH) jest źródłem protonów. Układ, którego działanie oparte jest o możliwość występowania GSH w postaci zredukowanej i utlenionej, uczestniczy w utrzymywaniu właściwego stanu redoks komórek przez redukcję mostków disulfidowych białek. GSH może bezpośrednio redukować mostki disiarczkowe w białkach lub uczestniczyć jako kosubstrat w redukcji nadtlenków organicznych oraz nadtlenku wodoru. Utleniona selenocysteina w centrum aktywnym GPx jest redukowana z udziałem GSH. Mechanizm działania tego układu wspiera redukcja utlenionego glutationu (GSSG) przez GR [72].

W skład układu zależnego od tioredoksyny (Trx) wchodzi to białko oraz reduktaza tioredoksyny (TrxR) i peroksydaza tioredoksyny (Prx), a źródłem protonów, podobnie jak w układzie glutationowym, jest NADPH (ryc. 1). Tioredoksyna może bezpośrednio redukować mostki disulfidowe białek lub pośrednio, uczestnicząc w redukcji peroksydazy tioredoksyny, prowadzić do redukcji nadtlenków organicznych i nadtlenku wodoru. Działanie tego układu opiera się na redukcji mostka disulfidowego w Trx przez TrxR. Zredukowana tioredoksyna uczestniczy w redukcji mostków disulfidowych łączących dwie cząsteczki utlenionej peroksydazy tioredoksyny [11, 15, 59].

Ryc. 1

Powiązanie systemów zależnych od glutationu oraz tioredoksyny. Trx i GSH mogą uczestniczyć w reakcjach redoks w sposób bezpośredni i pośredni. Działanie bezpośrednie polega na redukcji mostków disiarczkowych białek, w których udział bierze zredukowana tioredoksyna lub zredukowany glutation, które utlenione w wyniku reakcji ulegają redukcji w reakcji z reduktazą tioredoksyny (TrxR) lub reduktazą glutationu (GR). Działanie pośrednie polega na redukcji nadtlenków (zarówno organicznych, jak i nadtlenku wodoru) przez peroksydazę (peroksydazę tioredoksyny lub peroksydazę glutationową), która następnie jest regenerowana przez Trx lub GSH [wg 72 i 75 zmodyfikowano]

Analogicznie działające systemy występują jednocześnie w tych samych elementach komórki (tabela 1). Istotne jest jednak to, że efektywność ich działania różni się w zależności od miejsca występowania i dominacji działania jednego z układów, któremu towarzyszy wspierające funkcjonowanie drugiego. Stwierdzono, że redukcja białek w cytozolu zachodzi przede wszystkim z udziałem Trx [66, 83], natomiast w macierzy mitochondrialnej efektywność tioredoksyny jest znacznie niższa i redukcja białek odbywa się głównie z udziałem glutationu. Ponadto w retikulum endoplazmatycznym redukcja białek odbywa się wyłącznie z udziałem GSH [44, 62].

Porównanie systemów zależnych od tioredoksyny oraz glutationu [56, 72]

System tioredoksynozależny System glutationozależny
Elementy tworzące system Trx, TrxR, TPx, NADPH GSH, GR, GPx, NADPH
Istotne różnice Trx – białko występujące w kilku izoformach GSH – tripeptyd, występuje tylko w jednej postaci
Występowanie w organizmie (tkanki, narządy)

osocze,

mięsień sercowy,

wątroba oraz pęcherzyk żółciowy,

płuca,

osteoblasty,

mózg,

naskórek i skóra właściwa,

jądra/jajniki,

neurony,

nadnercza,

nerki,

plemniki.

osocze,

mięsień sercowy,

wątroba i pęcherzyk żółciowy,

płuca,

osteoblasty,

mózg,

naskórek i skóra właściwa,

jądra/jajniki,

neurony,

nadnercza,

nerki.

Występowanie w elementach komórki

cytozol,

mitochondrium,

jądro komórkowe,

aparat Golgiego.

cytozol,

mitochondrium [macierz i przestrzeń błonowa],

błony komórkowe,

retikulum endoplazmatyczne.

SYSTEM TIOREDOKSYNOWY
Tioredoksyna

Tioredoksyna jest białkiem zawierającym w centrum aktywnym układ reszt cysteinowych, których grupy tiolowe mogą uczestniczyć w reakcjach redoks. Ze względu na miejsce występowania tego białka w komórce wyróżnia się izoformę cytozolową (Trx1) i izoformę mitochondrialną (Trx2), które występują w różnych tkankach organizmu człowieka (tabela 1). Gen kodujący Trx1 jest umiejscowiony na chromosomie 9 człowieka i składa się z pięciu egzonów, przedzielonych czterema intronami, natomiast Trx2 kodowana jest na chromosomie 22 [34, 52]. Istnieje również specyficzna rodzina tioredoksyn występujących w jądrach i plemnikach mężczyzn zawierająca izoformy SpTrx1, SpTrx2 i SpTrx3 [1].

Tioredoksyna występująca w cytozolu (Trx1) jest białkiem o masie 12 kDa [14]. W wyniku biosyntezy powstaje propeptyd zawierający 105 aminokwasów, z którego – w wyniku aktywacji – odłączona zostaje N-końcowa metionina i aktywna Trx1 zawiera 104 aminokwasy z waliną na N-końcu [1]. Natomiast mitochondrialna izoforma tioredoksyny (Trx2) jest biosyntetyzowana jako białko o masie 18 kDa zbudowane ze 166 aminokwasów, a na N-końcu zawiera sekwencję złożoną z 60 aminokwasów, która odpowiada za kierowanie nowo syntetyzowanej cząsteczki tioredoksyny do mitochondrium. Po osiągnięciu mitochondrium białko ulega hydrolizie z odszczepieniem 60-aminokwasowego peptydu, w wyniku czego otrzymuje się aktywne białko o masie 12,2 kDa [1, 65, 93].

Wszystkie izoformy tioredoksyny zawierają w swojej cząsteczce układ przestrzenny zwany „podstawowym motywem tioredoksyny” składający się z 3 α helis (α2, α3, α4) oraz 4 struktur β (β2-β5). Trx1 oraz fragment cząsteczki Trx2 (z wyłączeniem fragmentu odpowiedzialnego za kierowanie białka do mitochondrium), oprócz podstawowego motywu tioredoksyny, zawierają dodatkową α helisę oraz strukturę β w domenie N-końcowej łańcucha polipeptydowego (ryc. 2; struktury oznaczone kolorem jaśniejszym), natomiast tzw. postać skrócona Trx1 (Trx80) pozbawiona jest struktury β5 oraz helisy α4. W domenie N-końcowej tioredoksyny wyróżnia się trzy struktury β i dwie helisy α, połączone ze sobą w sposób naprzemienny. Domena C-końcowa białka składa się z dwóch połączonych ze sobą struktur β i jednej helisy α, która jest elementem skrajnym. Domeny N-końcowa i C-końcowa połączone są ze sobą za pomocą α helisy [47, 52, 89].

Ryc. 2

Struktura przestrzenna tioredoksyny; oznaczone ciemniejszym kolorem tworzą „podstawowy motyw tioredoksyny”. Czerwoną przerywaną linią zaznaczono domenę N-końcową białka, natomiast kolorem zielonym zaznaczono domenę C-końcową. N-końcowa domena tioredoksyny zawiera trzy struktury β i dwie helisy α, połączone ze sobą naprzemiennie. W C-końcowej domenie białka wyróżnia się dwie połączone ze sobą struktury β i jedną helisę α, która stanowi skrajny element tej struktury. Obie domeny łączy helisa α [wg 47 i 89 zmodyfikowano]

Istotnym elementem budowy Trx1 oraz Trx2 jest obecność centrum aktywnego (–Cys32–Gly–Pro–Cys35) umiejscowionego na końcu struktury β2 oraz na początku długiej helisy α2, która odpowiada za antyoksydacyjne działanie tego białka. Reszty cysteiny z centrum aktywnego są ułożone w taki sposób, że bardziej eksponowana na działanie czynników zewnętrznych jest Cys32 (nazywana cysteiną N-końcową centrum aktywnego), natomiast Cys35 (określana jako cysteina C-końcowa centrum aktywnego) jest ukryta [27]. Takie rozmieszczenie przestrzenne umożliwia działanie redukcyjne tioredoksyny, ponieważ w tworzeniu mostka disiarczkowego między tioredoksyną a redukowanym białkiem bezpośredni udział bierze N-końcowa cysteina, natomiast cysteina z pozycji 35 odpowiada za odłączenie cząsteczki redukowanego białka oraz wytworzenie mostka disulfidowego w obrębie tioredoksyny [77]. Zachowanie konserwatywnej sekwencji aminokwasów w centrum aktywnym jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania białka, a modyfikacja składu centrum aktywnego (np. zastąpienie proliny przez serynę lub treoninę) powoduje zmianę konformacji białka, która obniża stabilność cząsteczki, co znacząco wpływa na możliwości redukujące tioredoksyny [18].

Ważnym elementem odróżniającym Trx1 od Trx2 jest obecność dodatkowych reszt cysteinowych w pozycjach 62, 69 i 73 w formie Trx1. Dzięki temu, w warunkach utleniających, gdy ilość Trx1 może być niedostateczna, do uczestniczenia w reakcjach redukcji mogą być włączane kolejne reszty cysteiny. Działanie takie w pierwszej kolejności prowadzi do wytworzenia drugiego mostka disulfidowego między resztami cysteinowymi w pozycjach 62 i 69, a następnie utworzenia homodimeru z mostkiem disulfidowym między resztami cysteiny w pozycji 73 dwóch cząsteczek Trx1. Wpływa to na zwiększenie zdolności antyoksydacyjnych tioredoksyny [87].

Niezależnie od klasycznej, pełnej izoformy Trx1 w organizmie obecna jest również skrócona tioredoksyna 1 (Trx80), gdyż część Trx1 biosyntetyzowanej w warunkach stresu oksydacyjnego ulega skróceniu na C-końcu, a to prowadzi do wytworzenia Trx80 [1, 50]. Izoforma ta o masie 10 kDa zbudowana jest z 80 lub 84 aminokwasów i nie może redukować mostków disulfidowych innych białek, w przeciwieństwie do pełnej izoformy Trx1. Ilość Trx80 w organizmie nie jest powiązana z ekspresją Trx1 i wykazuje działanie podobne do cytokin prozapalnych oraz może stymulować wydzielanie substancji, takich jak np. czynnik martwicy nowotworu TNF-α czy interleukina-1β. Wydzielanie cytokin odbywa się za pośrednictwem monocytów aktywowanych Trx80 (TAMs – Trx80 Activated Monocytes). TAMs hamują również namnażanie bakterii, wykazując działanie podobne do tego, jakie uzyskuje się przez działanie interferonem-γ. Może to sugerować, że monocyty aktywowane przez Trx80 zwalczają infekcje bakteryjne zanim aktywowana zostanie odpowiedź odpornościowa limfocytów T [19]. Zaobserwowano natomiast, że skrócona postać tioredoksyny w komórkach gleju nie wykazuje działania prozapalnego, jakie obserwuje się w komórkach odpornościowych. Ponadto ilość Trx80 w mózgu ulega obniżeniu w niektórych chorobach neurodegeneracyjnych (np. w chorobie Alzheimera), a w tkance kory czołowej pacjentów z chorobą Alzheimera Trx80 występuje głównie w postaci agregatów o masie około 30 kDa [32].

Najmniej poznanymi izoformami tioredoksyny są występujące tylko w plemnikach oraz męskich narządach płciowych SpTrx1, SpTrx2 i SpTrx3 [41]. SpTrx1 zbudowana z 486 aminokwasów jest białkiem o masie 53 kDa, natomiast SpTrx2 i SpTrx3 mają masę odpowiednio 67 i 15 kDa i wszystkie trzy izoformy odpowiadają za dojrzewanie plemników w procesie spermatogenezy. Te izoformy tioredoksyny mają w swojej strukturze 4 dodatkowe cysteiny, dzięki czemu mogą tworzyć zarówno wewnątrzcząsteczkowe, jak i międzycząsteczkowe mostki disiarczkowe. W tych izoformach elementem niezbędnym do ich aktywności biologicznej jest domena N-końcowa, gdyż jej usunięcie z cząsteczki SpTrx prowadzi do znacznego spadku aktywności antyoksydacyjnej [41]. Najmniejsze z białek (SpTrx3) jest umiejscowione w aparacie Golgiego i przypuszcza się, że uczestniczy w hamowaniu aktywności biologicznej plemników, gdyż zwiększoną ekspresję izoformy tioredoksyny zaobserwowano w plemnikach niepłodnych mężczyzn [1, 41].

Tioredoksyna występuje zarówno w środowisku wewnątrzkomórkowym, jak i zewnątrzkomórkowym i w zależności od umiejscowienia może pełnić różne funkcje. Wewnątrz komórki najwięcej tioredoksyny jest w cytoplazmie, gdzie reguluje warunki utleniająco-redukujące [52]. Jednocześnie Trx reguluje aktywność czynników transkrypcyjnych w sposób bezpośredni (NF-κB) lub pośredni (AP-1 przez oddziaływanie z czynnikiem jądrowym Ref-1) [2]. Pod wpływem stresu oksydacyjnego, zarówno Trx1, jak i NF-κB migrują z cytoplazmy do jądra. Aby móc połączyć się z DNA i rozpocząć biosyntezę białek prozapalnych, czynnik transkrypcyjny musi mieć zredukowaną resztę cysteiny w pozycji 62. Obecna w jądrze Trx1 redukuje cysteinę cząsteczki NF-κB, przez co odgrywa ważną rolę w regulacji biosyntezy białek [52]. Na zewnątrz komórki tioredoksyna wydzielana jest głównie w postaci Trx80 i pełni wtedy funkcję cytokiny chemotaktycznej [50, 56].

Reduktaza tioredoksyny

Enzymem odpowiedzialnym za redukcję utlenionej postaci tioredoksyny jest reduktaza tioredoksyny (TrxR) obecna w komórkach organizmów żywych. TrxR jest selenoenzymem zaliczanym do grupy flawoenzymów [78]. TrxR, przez redukcję tioredoksyny oddziałującej następnie z peroksydazą tioredoksyny, bierze udział (w sposób pośredni) w redukcji nadtlenków, w tym nadtlenku wodoru i nadtlenków lipidów.

Reduktaza tioredoksyny zawiera grupę prostetyczną FAD, domenę wiążącą NADPH, domenę interfejsu oraz centrum aktywne umiejscowione na C-końcu (ryc. 3). Struktura TrxR człowieka jest podobna do struktury GR, bowiem oba enzymy mają centrum aktywne na N-końcu zawierające motyw złożony z takich samych aminokwasów [12]. W centrum aktywnym TrxR, umiejscowionym na C-końcu jest obecna jedna cysteina oraz jedna selenocysteina (–Gly– Cys497–SeCys498–Gly–), a w obrębie domeny FAD znajduje się sekwencja –Cys59–Val–Asn–Val–Gly–Cys64–. Istotnym elementem aktywności reduktazy tioredoksyny jest reszta selenocysteiny obecna w sekwencji na C-końcu enzymu. Ważnym jest również to, że nawet przy niewielkim niedoborze Se aktywność TrxR utrzymuje się na dostatecznym poziomie, podczas gdy inne selenoenzymy, w tym GPx, tracą aktywność biologiczną, co świadczy o znaczeniu TrxR w utrzymania homeostazy redoks [26, 47].

Ryc. 3

Porównanie budowy reduktazy glutationowej (GR), cytozolowej reduktazy tioredoksyny (TrxR1), mitochondrialnej reduktazy tioredoksyny (TrxR2) oraz reduktazy tioredoksynowo-glutationowej (TGR). Na rycinie zaznaczono domeny wspólne (FAD-NADPH-FAD) oraz modyfikacje w domenie interfejsu (SeCys dla TrxR1, TrxR2 i TGR). Ponadto kolorem niebieskim w TrxR2 oznaczono charakterystyczną dla tego enzymu domenę zawierającą sekwencję mitochondrialną odpowiedzialną za przenoszenie biosyntetyzowanego białka do światła mitochondrium, natomiast kolorem żółtym w TGR oznaczono domenę odpowiedzialną za redukcję glutationu przez tą reduktazę [wg 54 oraz 58 zmodyfikowano]

Istotnym dla aktywności biologicznej TrxR jest występowanie tego enzymu w postaci homodimeru. Cząsteczki TrxR są ułożone w przestrzeni w taki sposób, że miejsce aktywne na N-końcu jednej cząsteczki sąsiadują z cysteinami obecnymi na C-końcu drugiej molekuły, co jest ważne dla działania enzymu. Taka organizacja struktury przestrzennej enzymu pozwala na swobodny przepływ elektronów podczas reakcji redoks [19, 47].

W organizmie człowieka TrxR występuje w trzech izofor-mach. TrxR1 jest izoformą reduktazy tioredoksyny obecną w cytozolu, zawierającą 499 aminokwasów o masie 55 kDa, natomiast TrxR2 jest jego mitochondrialnym odpowiednikiem zbudowanym z 524 aminokwasów. Różnicą między tymi izoformami jest obecność domeny mitochondrialnej w TrxR2 złożonej z 33 aminokwasów, umiejscowionej na N-końcu enzymu, która odpowiada za mitochondrialną translokację cząsteczek enzymu. Trzecią izoformą reduktazy tioredoksyny jest TrxR3 o masie 65 kDa złożona z 560 aminokwasów. Znajduje się w jądrze i wykazuje zdolność do redukcji zarówno tioredoksyny, jak i glutationu, dlatego jest określana jako reduktaza tioredoksynowo-glutationowa (TGR) [12, 73]. TGR wyróżnia się dodatkową domeną glutaredoksyny na N-końcu enzymu, dzięki czemu może działać jak reduktaza tioredoksyny, reduktaza glutationowa oraz glutaredoksyna, której celem jest redukcja mieszanych disulfidów białek powstających w procesie m.in. glutationylacji [23].

Glutaredoksyny (Grx) są białkami, które podobnie jak tioredoksyna, zawierają dwie cysteiny w centrum aktywnym w układzie –Cys–XXX–XXX–Cys–. Ich głównym zadaniem jest redukcja mieszanych disiarczków białek [31]. Zasadnicza różnica między Grx a Trx polega na tym, że do działania redukującego tioredoksyny niezbędna jest reduktaza tioredoksyny, natomiast glutaredoksyny jako źródło elektronów mogą wykorzystywać zredukowany glutation [31, 72]. Grx może działać w oparciu o mechanizm wymiany disulfid-ditiol lub katalizować redukcję substratów poprzez mechanizm monotiolowy [1, 85]. Istotne jest to, że Grx wykazuje takie działanie w warunkach redukujących, natomiast w warunkach utleniających pełni funkcję katalizatora reakcji glutationylacji białek. Znane są postaci cytozolowe (Grx1 i Grx3) oraz mitochondrialne (Grx2 i Grx5) glutaredoksyn [9].

DZIAŁANIE UKŁADU TIOREDOKSYNA – REDUKTAZA TIOREDOKSYNY

Działanie antyoksydacyjne układu Trx–TrxR polega na tym, że tioredoksyna może ulegać odwracalnej reakcji redoks. Utleniona postać tego białka zawiera wewnątrzcząsteczkowy mostek disulfidowy, który redukowany jest do grup tiolowych za pośrednictwem TrxR [34].

Utleniona reduktaza tioredoksyny zawiera mostek disulfidowy w obrębie N-końca oraz selenosulfidowy w obrębie C-końca, które ulegają redukcji kosztem NADPH. Istotnym jest, iż powstaje wówczas wewnątrzcząsteczkowe wiązanie między domeną FAD enzymu a Cys59 umiejscowioną na N-końcu. Cys64 N-końca tworzy mostek disulfidowy z Cys497 C-końca drugiej podjednostki enzymu, który ulega degradacji w chwili przyłączenia utlenionej tioredoksyny, czemu towarzyszy ponowne utworzenie mostka disulfidowego w obrębie N-końca cząsteczki enzymu. Następnie tworzy się układ, w którym Cys32Trx tworzy mostek selenosulfidowy z C-końcem enzymu. Zredukowana Trx ulega odszczepieniu, a w obrębie C-końca podjednostki enzymu tworzy się mostek selenosulfidowy. Wiązanie w obrębie N-końca jednej podjednostki enzymu ulega rozerwaniu w wyniku przeniesienia protonu z grupy tiolowej Cys59 i wytworzenia wewnątrzcząsteczkowego mostka disulfidowego na C-końcu drugiej podjednostki, skutkującego również rozerwaniem wiązania między Cys64 a domeną FAD. Taki częściowo utleniony dimer TrxR może pod wpływem oddziaływania z NADPH ulec redukcji i oddziaływać z kolejnymi cząsteczkami utlenionej Trx [47, 90].

Odtworzone w wyniku redukcji disulfidu grupy tiolowe tioredoksyny są zdolne do redukcji mostków disulfidowych białek [52]. W wyniku nukleofilowej redukcji następuje przeniesienie protonu z grup tiolowych tioredoksyny na cząsteczkę białka, co powoduje ponowne wytworzenie mostka disulfidowego w obrębie Trx i grup tiolowych w redukowanej cząsteczce białka (ryc. 4). Utleniona tioredoksyna może ponownie zostać zredukowana przez reduktazę tioredoksyny z wykorzystaniem NADPH jako donora protonu, dzięki czemu Trx może ponownie pełnić funkcję antyoksydacyjną. Istotnym jest to, że utleniona postać Trx jest bardziej stabilna niż zredukowana, więc redukcja białek z jednoczesnym utlenieniem tioredoksyny jest korzystna termodynamicznie [18].

Ryc. 4

Schemat reakcji między zredukowaną cząsteczką tioredoksyny i białkiem zawierającym mostek disiarczkowy. Strzałki symbolizują przepływ elektronów podczas reakcji. Etap I: W wyniku interakcji Trx z atomem siarki mostka disiarczkowego utlenionego białka dochodzi do odszczepienia protonu od jednej z grup tiolowych w centrum aktywnym tioredoksyny. Atom siarki staje się donorem niesparowanego elektronu, umożliwiając zerwanie wewnątrzcząsteczkowego mostka disiarczkowego w cząsteczce utlenionego białka oraz utworzenie międzycząsteczkowego mostka disiarczkowego między utlenionym białkiem a tioredoksyną. Etap II: W wyniku zaistniałej sytuacji jest interakcja drugiego atomu siarki utlenionego białka, który ma niesparowany elektron z drugą grupą tiolową tioredoksyny i oderwanie od niej protonu. Osłabienie wiązania między tioredoksyną a redukowanym białkiem powoduje, że atom siarki redukowanego białka przyłącza wolny proton, tworząc drugą grupę tiolową w obrębie tego białka. Natomiast w obrębie tioredoksyny następuje przegrupowanie, powstaje mostek disiarczkowy [wg 52 zmodyfikowano]

Zaobserwowano, że w przypadku zaburzenia funkcjonowania układu glutation–reduktaza glutationowa ze względu na ograniczoną ilość GR, TrxR może przejąć funkcję reduktazy glutationowej, zapobiegając tym samym nadmiernej kumulacji GSSG [82].

Inną, równie istotną funkcją układu zależnego od tioredoksyny jest udział w regulacji ekspresji wielu genów za pośrednictwem czynnika transkrypcyjnego NF-κB, jak również kinazy regulującej apoptozę (ASK-1) oraz białka 2 wiążącego tioredoksynę (TBP-2). Zaobserwowano, że działanie czynnika martwicy nowotworów (TNF-α) powoduje wzrost biosyntezy reduktazy tioredoksyny, co pośrednio skutkuje wzrostem aktywności czynnika NF-κB (bezpośredni wpływ na aktywność NF-κB ma tioredoksyna), przez co następuje zwiększenie ekspresji regulowanych przez niego genów.

Natomiast zredukowana tioredoksyna może wchodzić w interakcję z ASK-1, a to powoduje zahamowanie funkcji tego enzymu (ryc. 5). Wskazuje to, że komórki nowotworowe zwiększają ekspresję tioredoksyny, aby uniknąć śmierci w procesie apoptozy, a działanie takie potwierdza dodatkowo zwiększona zawartość Trx i TrxR w komórkach nowotworów cechujących się dużą agresywnością oraz dużym potencjałem tworzenia przerzutów [14, 45].

Ryc. 5

Wpływ czynnika martwicy nowotworu oraz czynnika transkrypcyjnego κB na oddziaływanie między tioredoksyną a kinazą regulującą apoptozę (ASK-1). Zredukowana cząsteczka tioredoksyny aktywuje czynnik transkrypcyjny NF-κB, który nasilając biosyntezę TNF-α, przyczynia się do aktywacji TrxR. Trx jest również aktywatorem ASK-1, która w wyniku wielu przemian obejmujących m.in. aktywację białka proapoptotycznego Bax oraz zahamowanie aktywności białka antyapoptotycznego Bcl2 prowadzi do aktywacji wykonawczej kaspazy-3, rozpoczynając proces śmierci komórki w procesie apoptozy [wg 54, 58 i 72 zmodyfikowano]

Ponadto układ tioredoksyna–reduktaza tioredoksyny wpływa na zdolność łączenia białka p53z kwasem deoksyrybonukleinowym. Udowodniono, że hamowanie działania układu Trx–TrxR przez kwas rybonukleinowy zwiększa aktywność białka p53 i znacznie zwiększa wydajność jego wiązania z DNA. Zmniejsza to prawdopodobieństwo transformacji nowotworowej [55].

Głównym celem działania układu tworzonego przez Trx i TrxR jest ochrona komórek przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Działanie takie zabezpiecza komórki przed apoptozą, która może zostać wywołana przez reaktywne formy tlenu (ROS), generowane endogennie w czasie procesów patologicznych [16, 84], jak i czynników egzogennych, np. promieniowania UV [46], które jest niezbędne do przekształcenia 7-dehydrocholesterolu podczas fotoizomeryzacji w prowitaminę D3 [48], ale jednocześnie nasila generowanie ROS [22, 63].

Peroksydaza tioredoksyny

Pełna skuteczność działania układu zależnego od tioredoksyny zależy od aktywności peroksydazy tioredoksyny (TPx), która z tioredoksyną może redukować nadtlenki lipidów oraz nadtlenek wodoru. TPx należy do rodziny białek nazywanych peroksyredoksynami (Prx), które w swoim centrum aktywnym zawierają cysteinę (Prx-SH) podatną na utlenianie. Cząsteczka peroksyredoksyny w wyniku redukcji nadtlenków przechodzi w postać utlenioną Prx-SOH, która w reakcji z inną zredukowaną cząsteczką peroksyredoksyny tworzy disiarczek (Prx-S-S-Prx) z jednoczesnym wydzieleniem wody. TPx zawiera Cys47 i Cys170, które uczestniczą w redukcji nadtlenków. Tak odległe ułożenie cystein sprawia, że nie jest możliwe wytworzenie wewnątrzcząsteczkowego mostka disulfidowego.

W związku z tym utleniona TPx występuje w postaci dimerów, w których występują dwa międzycząsteczkowe mostki w układzie Cys47–Cys170 [75]. Działanie tego enzymu wymaga obecności zredukowanej tioredoksyny. Zredukowana Trx redukuje reszty cysteinowe TPx, które następnie redukują cząsteczki nadtlenków obecnych w pobliżu enzymu [74, 75]. TPx skutecznie usuwa nadtlenki z komórek, chroniąc w ten sposób inne cząsteczki przed uszkodzeniami, jakie mogą być wywoływane przez ROS [51]. Skuteczność tego enzymu jest porównywalna do peroksydazy glutationowej w usuwaniu nadtlenku wodoru [30].

Białka związane z tioredoksyną (TRP)

Do tzw. nadrodziny tioredoksyny zaliczane są również białka, które zawierają charakterystyczną dla tioredoksyny sekwencję centrum katalitycznego z dwiema cysteinami. Białka te oznaczane są jako TRPxx, xx wskazuje na jego masę cząsteczkową. Do tej grupy zalicza się TRP14, białko o masie 14 kDa wyizolowane, z mózgu szczura, które zbudowane jest ze 123 aminokwasów, a w centrum aktywnym zlokalizowanym na początku helisy α2 (podobnie jak w Trx) zawiera sekwencję –Trp–Cys43–Pro–Asp–Cys46–.

TRP14 ma w cząsteczce łącznie pięć reszt cysteiny, ale jedynie te obecne w centrum aktywnym, ze względu na przestrzenne ułożenie w białku, są eksponowane i podatne na działanie czynników utleniających. TRP14 nie wykazuje działania redukującego w porównaniu do niektórych typowych dla tioredoksyny substratów (np. Prx, RNR), ale uczestniczy w redukcji nitrozotioli oraz cystyny. Ponadto utleniona TRP14 jest substratem TrxR1 [10, 24, 88].

Innym białkiem powiązanym z Trx jest TRP32 zbudowane z 289 aminokwasów o charakterystycznej masie 32 kDa. TRP32 występuje w cytoplazmie komórek człowieka. W jego strukturze można wyróżnić fragment N-końcowy (100-aminokwasowy), który ma znacznie większe podobieństwo w porównaniu do sekwencji ludzkiej tioredoksyny. TRP32 zawiera również domenę C-końcową o nieznanej funkcji złożoną ze 190 aminokwasów (określaną jako DUF1000 lub PITH) [33].

Analiza DUF1000 wykazuje identyczność (na poziomie 99%) między sekwencją ludzkiego TRP32 a białkiem wyizolowanym od myszy. Zaobserwowano, że skuteczność redukcji mostków disulfidowych za pośrednictwem TRP32 jest znacznie niższa niż analogiczna reakcja z udziałem Trx1. Uważa się, że wynika to z tego, że glicyna występująca bezpośrednio przed centrum aktywnym w Trx1 zastąpiona jest w TRP32 przez tryptofan. Stwierdzono, że TRP32 powoduje redukcję utlenionej fosfatazy regenerującej wątrobę (PRL), która odpowiada za tworzenie przerzutów w procesie nowotworowym. Sugeruje się, że białko TRP32 może być głównym elementem uczestniczącym w procesie przerzutowania [40].

Białka transbłonowe związane z tioredoksyną (TMX)

W retikulum endoplazmatycznym (ER) komórek człowieka występują cztery białka transbłonowe (określane jako TMX1, TMX2, TMX3 i TMX4), które w centrum aktywnym zawierają sekwencję podobną do tioredoksyny (–Cys– XXX–XXX–Cys–) [25, 61, 80]. Białka TMX1, TMX3 i TMX4 zawierają domeny transbłonowe, odpowiednio –Cys–Pro–Ala–Cys–, –Cys–Gly–His–Cys– i –Cys–Pro–Ser–Cys– oraz sekwencję sygnałową odpowiadającą za kierowanie biosyntetyzowanego białka do ER [28]. TMX4 jest białkiem transbłonowym, którego domena analogiczna do tioredoksyny skierowana jest w stronę światła ER. W badaniach in vitro potwierdzono, że domena ta jest zdolna do redukcji innych białek, co wskazuje, że TMX4 może pełnić funkcję reduktora w środowisku retikulum endoplazmatycznego [80]. TMX2, podobnie jak TMX1, TMX3 i TMX4 zawiera dwie ostatnie domeny, ale w sekwencji obecnej w centrum katalitycznym w miejscu jednej z cystein obecna jest seryna (–Ser–Asn–Asp–Cys–), w wyniku czego białko to nie działa redukująco, jak wszystkie białka z rodziny tioredoksyny [36, 61, 86].

INHIBITORY UKŁADU TIOREDOKSYNY

Ze względu na to, w wielu stanach patologicznych, w tym znacznej części nowotworów, obserwuje się wzrost ekspresji tioredoksyny oraz reduktazy tioredoksyny, uważa się, że związki powodujące trwałe wiązanie jednego z elementów systemu Trx–TrxR może się okazać skuteczne w terapii przeciwnowotworowej [59]. Dlatego też część preparatów stosowanych w farmakoterapii nowotworów hamuje działanie tioredoksyny lub reduktazy tioredoksyny [38]. W związku z tym od wielu lat prowadzi się badania nad znalezieniem skutecznych, a jednocześnie selektywnych sposobów modyfikacji aktywności układu Trx–TrxR. Tak więc do inaktywacji tego układu proponowanych jest wiele naturalnych czynników chemicznych/fizycznych oraz wiele związków syntetycznych, głównie na bazie kompleksów jonów metali przejściowych (ryc. 6).

Ryc. 6

Zestawienie inhibitorów układu zależnego od tioredoksyny (Trx-TrxR) z uwzględnieniem kierunku działania czynnika fizycznego (promieniowanie UV) i czynników chemicznych. Czynniki chemiczne obejmują związki dezaktywujące tioredoksynę (pochodne imidazolu i naftochinonu) oraz związki hamujące aktywność reduktazy tioredoksyny (związki polifenolowe, pochodne imidazolu i dinitrohalogenobenzenów, ebselen i związki kompleksowe)

Jedynym czynnikiem fizycznym, którego działanie powoduje inaktywację TrxR jest promieniowanie ultrafioletowe. Wykazano, że promieniowanie UVA i UVB nawet w dawce poniżej minimalnej dawki rumieniowej powoduje znaczną inaktywację reduktazy tioredoksyny, co znacznie ogranicza działanie antyoksydacyjne układu Trx–TrxR [39, 42].

Spośród naturalnych czynników chemicznych niektóre naturalne związki polifenolowe [3] wykazują tendencję do hamowania aktywności enzymatycznej reduktazy tioredoksyny. Stwierdzono, że w wyniku działania kurkuminy na C-końcowy fragment enzymu TrxR ulega nieodwracalnej inhibicji i w wyniku zmodyfikowania nie jest zdolna do redukcji białek, co powoduje wzrost stężenia ROS [13]. Analogiczne działanie obserwowano po zastosowaniu kwercetyny oraz mirycetyny, które podobnie jak kurkumina, powodują nieodwracalne zahamowanie aktywności reduktazy tioredoksyny, a to sprzyja powstawaniu stresu oksydacyjnego [53, 76].

Wśród związków syntetycznych modyfikujących funkcjonowanie układu zależnego od tioredoksyny przez hamowanie aktywności biologicznej Trx lub TrxR należy wskazać związki z grupy disiarczkowych pochodnych imidazolu i naftochinonu, jak również wiele organicznych i nieorganicznych związków kompleksowych zawierających jony metali przejściowych jako atomu centralnego.

Do związków modulujących funkcjonowanie układu Trx-TrxR należą disiarczki alkilo-2-imidazolilowe, w tym disiarczek 1-metylopropylo-2-imidazolilowy, który jako inhibitor Trx1 został dopuszczony do badań klinicznych w postaci preparatu PX-12 [6, 7, 43]. Związek był testowany u chorych z zaawansowanymi nowotworami opornymi na leki [69, 70]. Działanie tej grupy związków chemicznych opiera się na reakcji tioalkilowania Cys32 i Cys35 centrum katalitycznego oraz Cys73 spoza centrum katalitycznego Trx. Reakcje w obrębie Cys32 i Cys35 zachodzą w sposób odwracalny i szybki, natomiast reakcja z udziałem Cys73 jest nieodwracalna i znacznie wolniejsza [49].

Do związków hamujących działanie układu Trx–TrxR należą również spiroketalowe związki naftochinonu, do których zalicza się m.in. pleurotynę [8, 79, 81]. Związki tej grupy działają głównie jako inhibitory Trx, w niektórych przypadkach jako inhibitory w stosunku do TrxR [57, 67].

Dużą grupę czynników modyfikujących aktywność TrxR tworzą kompleksy jonów metali, głównie przejściowych. Spośród związków chemicznych hamujących aktywność TrxR, jednymi z najskuteczniej działających są kompleksy platyny i złota stosowane w wielu nowotworach, w tym cisplatyna i karboplatyna [20, 64], które hamują nieodwracalnie aktywność TrxR przy zachowaniu aktywności innych reduktaz (np. glutaredoksyny czy reduktazy glutationowej) [29, 37]. Chlorek lantanu (III) (LaCl3) również wykazuje działanie hamujące aktywność reduktazy tioredoksyny [17]. Innymi związkami hamującymi aktywność reduktazy tioredoksyny są organiczne kompleksy zawierające jony cyny lub rutenu na odpowiednio +4 i +3 stopniu utlenienia [21, 58]. Hamująco działa w stosunku do reduktazy tioredoksyny ma również moteksafina gadolinu (MGd), która jest lekiem stosowanym w terapii przeciwnowotworowej. W przypadku tego związku obserwuje się bezpośrednie wiązanie MGd z TrxR, przy czym lek ten nie wiąże się z centrum aktywnym enzymu [35]. Oprócz wymienionych związków metaloorganicznych, działanie hamujące aktywność wykazują kompleksy zawierające rod oraz miedź. Stwierdzono, że związki kompleksowe zawierające jon Rh(I) również hamowały aktywność TrxR i wykazywały działanie antyproliferacyjne w stosunku do komórek nowotworowych (m.in. gruczolaka piersi oraz raka jelita grubego), które mogło wynikać z oddziaływania badanych związków na TrxR [54, 60, 92].

Do grupy inhibitorów reduktazy tioredoksyny zalicza się również ebselen – związek organiczny zdolny do redukcji nadtlenków lipidów czy H2O2 z jednoczesnym wytworzeniem kwasu selenolowego (EbSeOH). W komórkach ssaków związek ten jest substratem TrxR, która redukuje postać EbSeOH do aktywnej selenolowej (EbSeH) [71].

Organiczne związki z grupy nitrozomoczników, dinitrohalogenobenzenów oraz syntetyczne związki polifenolowe o charakterze elektrofilowym są również zdolne do interakcji i modyfikacji grup tiolowej oraz selenowej TrxR [34]. Związki te mogą się także wiązać z innymi grupami funkcyjnymi skutecznie hamując aktywność TrxR [57]. Tak zmodyfikowana reduktaza tioredoksyny odpowiada za rozpoczęcie procesu przemian prowadzących ostatecznie do apoptozy komórek [3, 4].

W związku z powyższym można sugerować, że przyszłością prac nad inhibitorami układu zależnego od tioredoksyny będzie modyfikacja struktur chemicznych poszczególnych inhibitorów, która zwiększałaby selektywność ich oddziaływania z Trx czy TrxR. Jednocześnie uważa się, że obiecujące mogłoby się okazać wprowadzenie w strukturę cząsteczki inhibitorów takich elementów, które odpowiadałyby za skierowanie ich do wnętrza mitochondriów [91], a jednocześnie zwiększałyby ich stabilność oraz spowodowałyby ograniczenie działań niepożądanych związanych z wprowadzaniem ich do organizmu człowieka.

PODSUMOWANIE

Jednym z elementów funkcjonalnych komórek odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi redoks jest układ zależny od tioredoksyny, który uczestniczy również w regulowaniu aktywności biologicznej wielu białek, co powoduje, w zależności od sytuacji, uruchamianie dróg sygnałowych prowadzących do apoptozy lub proliferacji komórek. Stwierdzono, że w procesie transformacji nowotworowej komórek dochodzi do nadekspresji zarówno tioredoksyny, jak i reduktazy tioredoksyny, a to sprzyja nasilonej proliferacji. W związku z tym, w celu zablokowania układu zależnego od tioredoksyny, poszukuje się czynników zarówno naturalnych (promieniowanie UV lub polifenole roślinne), jak i związków syntetycznych, głównie na bazie kompleksów jonów metali, które hamowałyby działanie tioredoksyny lub reduktazy tioredoksyny, limitując w ten sposób ochronne działanie składników układu zależnego od tioredoksyny i prowadziłoby do apoptozy komórek nowotworowych.

eISSN:
1732-2693
Lingua:
Inglese
Frequenza di pubblicazione:
Volume Open
Argomenti della rivista:
Life Sciences, Molecular Biology, Microbiology and Virology, Medicine, Basic Medical Science, Immunology