Cite

Wprowadzenie

Kaszel jest jednym z najistotniejszych odruchów obronnych, a zaburzenie tego odruchu odgrywa istotną rolę w patogenezie chorób układu oddechowego. Kaszel jest objawem niespecyficznym i może być wywołany wieloma czynnikami, najczęściej jednak w populacji dzieci są to czynniki infekcyjne. Uważa się że w ciągu roku większość dzieci może doświadczać 5-8 epizodów kaszlu trwających około tygodnia. Kaszel jest więc jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w gabinecie pediatrycznym [1], istotnie podwyższa częstość konsultacji lekarskich i zdarzeń niepożądanych z powodu nieprawidłowego stosowania leków [2], a z uwagi na duży wpływ na pogorszenie jakości życia zarówno pacjenta jak i jego rodziny stanowi istotny problem społeczny [3].

Kaszel definicja i podział

Zgodnie z definicją, kaszel jest odruchem obronnym służącym oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny, cząstek pyłów czy innych ciał obcych. Może być też wywołany świadomie. Przyjęto następujące kryteria podziału:

Czas trwania: Według British Thoracic Society podobnie jak National Institute for Health and Care Excellence (NICE) wyróżnia się a) kaszel ostry trwający 3 tygodnie, b) podostry 3-8 tygodni oraz c) przewlekły utrzymujący się ponad 8 tygodni. Według American College of Chest Physicians proponowany jest podział na ostry trwający do 4 tygodni i przewlekły utrzymujący się dłużej [4].

Charakter: nieproduktywny (suchy) w którym brak odkrztuszania plwociny oraz produktywny (wilgotny) z obecnością plwociny [5].

Etiologię: swoisty czyli charakterystyczny dla danej jednostki chorobowej, wymagający leczenia przyczynowego oraz nieswoisty o niezidentyfikowanej przyczynie często ustępujący samoistnie [4].

Epidemiologia

Pomimo powszechnego występowania kaszlu, badania epidemiologiczne dotyczące kaszlu przewlekłego w populacji dzieci są nieliczne, a ich wyniki różnią się wzajemnie. Jest to konsekwencja korzystania z rożnych klasyfikacji kaszlu, braku powszechnego stosowania obiektywnych metod oceny kaszlu oraz jego dużej zmienności populacyjnej. Na podstawie piśmiennictwa ogólna częstość kaszlu w populacji dzieci waha się od 1-28% [6, 7]. Wraz z wiekiem wzrasta częstość kaszlu niezwiązanego z infekcją (z 34% do 55%), wywołanego wysiłkiem fizycznym (z 10% do 26%), narażeniem na roztocze kurzu domowego (z 2% do 14%) czy zanieczyszczenie powietrza (z 10% do 15%) [8]. Kaszel występuje także obiektywnie częściej u dzieci z wheezingiem [8], dzieci rodziców palących tytoń [9] oraz dzieci mieszkających w zanieczyszczonym środowisku lub w warunkach o niskim statusie socjoekonomicznym [10].

Patofizjologia

Pod względem patofizjologii kaszel jest łukiem odruchowym powstającym w wyniku pobudzenia receptorów będących czuciowymi zakończeniami nerwu błędnego, zlokalizowanymi w górnych i dolnych drogach oddechowych z pominięciem pęcherzyków płucnych. Receptory kaszlu obecne są również w osierdziu, przełyku, przeponie, a także w przewodzie słuchowym zewnętrznym [5] (rycina 1). Wyróżniono 4 rodzaje receptorów kaszlu w drogach oddechowych. Dwa z nich stanowią początek włókien zmielinizowanych A delta i są mechanoreceptorami szybko adaptującymi się (rapidly adapting receptors, RAR) oraz wolno adaptującymi się (slowly adapting receptors SAR). Kolejne dwa to receptory (TRP, PR)włókien niezmielinizowanych C oskrzeli i tkanki płucnej (tabela I). Główną rolę w inicjacji kaszlu odgrywają receptory szybko adaptujące się (RAR), zlokalizowane podnabłon-kowo w tchawicy i głównych oskrzelach, oraz receptory kanałowe i purynergiczne włókien C: TRPV1 (transient receptor potentian vanilloid-1), TRPA1 (transient receptor potential ankyrin-1) oraz P2Y i P2X (purynergic receptor) rozsiane w tchawicy, drzewie oskrzelowym, a także w wielu innych tkankach organizmu. Receptory RAR pobudzane są mechanicznie, nagłym i znacznym rozciąganiem płuc, a także pośrednio przez czynniki chemiczne tj. dym tytoniowy czy pyły zanieczyszczające atmosferę. W przeciwieństwie do receptorów RAR, receptory włókien C są mało wrażliwe na bodźce mechaniczne, a ich główna rola polega na odbieraniu bodźców chemicznych [4, 5]. TRPV1 są szczególnie wrażliwe na działanie wybranych substancji np. kapsaicyny, TRPA1 na składniki dymu tytoniowego, zanieczyszczenia powietrza, czy temperaturę powietrza poniżej 17 stopni. Na poziomie komórkowym receptory P2Y i P2X reagują na wzrost stężenia ATP, do którego dochodzi w przebiegu uszkodzenia komórki [11]. Działanie receptorów włókiem C związane jest z działaniem pompy Na-K zależnej od ATP, ulegającej otwarciu w odpowiedzi na szereg bodźców powodujących zmiany potencjału błonowego [4].

Ryc. 1

Odruch kaszlu

Fig. 1. Cough reflux pathway

Characteristic of receptors in cough reflex pathway [4, 5]

Tabela I. Charakterystyka receptorów biorących udział w odruchu kaszlowym [4, 5]

ReceptorReceptors Rodzaj receptoraType of receptors Rodzaj włókna nerwowegoType of nerve fibre Prędkość przewodzeniaConduction velocity Czynnik pobudzającyStimulus
RAR1 Mechanoreceptor Mechanoreceptors A deltazmielinizowane A delta myelinated Szybkoprzewodzące (2-30 m/s)Szybkoadaptujące Fast (2-30 m/s)Rapidly adapting Zmiana objętości płuc Skurcz oskrzeli Zwiększenie wydzielania śluzuRespons to: Lung deflectionBronchoconstriction Mucose overproduction
SAR2 Mechanoreceptor Mechanoreceptor A deltazmielinizowane A delta myelinated Szybkoprzewodzące (2-30 m/s)Wolnoadaptujące Fast (2-30 m/s)Slowly adapting Odruch Breuer-Hernig-pobudzenie rec SAR powoduje zahamowanienapędu oddechowego Involved in: Hering- Breuer’s reflex- stimulation of SAR receptors terminates inspiration
TRP3 (TRPV1, TRPA1)PR4 (P2Y, P2X) ChemoreceptorChemoreceptor C niezmielinizowaneC unmyelinated Wolnoprzewodzące (<2 m/s)Slow (< 2 m/s) Bradykinina, kapsacyina, Hipertoniczny r-r soli, Dwutlenek siarkiBradykinin, capsacicin, Hipertonic saline, Sulphur dioxide

W niektórych sytuacjach czynniki zewnętrzne jak wirusy, alergeny, substancje drażniące lub inne niespecyficzne czynniki (tj. substancje lotne, zimne powietrze, hyperwentylacja) mogą powodować fenotypowe zmiany w neuronach czuciowych prowadząc do nadwrażliwości na bodźce, które w normalnych warunkach nie wywołują odruchu kaszlu [4, 12]. Prowadzi to do stałego pobudzenia kaszlowego i stanu kaszlu przewlekłego. W modelu zwierzęcym zaobserwowano, że zakażenie wirusem paragrypy typu 3 powoduje znaczący wzrost receptorów TRPV1 zlokalizowanych na włóknach C, co prowadzi do zwiększenia produkcji neuropeptydów jak substancja P czy CGRP (calcitonin gene-related peptide) [11]. U pacjentów z kaszlem przewlekłym, bez względu na przyczynę kaszlu, stwierdzono znaczący wzrost stężenia mediatorów zapalnych (histamina, leukotrieny, prostaglandyna E2 i D2) w popłuczynach oskrzelowo-płucnych będący odzwierciedleniem przewlekłego procesu zapalnego [13]. Ponadto długotrwały proces zapalny modyfikuje reakcje immunologiczne prowadząc do rozwoju zapalenia neurogennego. Stan kaszlu przewlekłego zmienia także centralną regulację odruchu kaszlu prowadząc do znaczącego spadku aktywności obszarów mózgu (zakręt obręczy) odpowiedzialnych za hamowanie stymulacji odruchu. Złożony patomechanizm kaszlu przewlekłego doprowadził do wprowadzenie pojęcia cough hyper-sensivity syndrom (CHS) dla podkreślenia odrębności procesów leżących u jego podłoża [4, 12].

Bez względu na rodzaj pobudzonego receptora łuk odruchowy kaszlu obejmuje przewodzenie pobudze-nia włóknami aferentnymi nerwu błędnego przez zwój czuciowy górny do części grzbietowo-przyśrodkowej jądra pasma samotnego (pierwsza synapsa odruchu), a następnie do pnia mózgu. Drogę eferentną tworzą włókna ruchowe nerwu błędnego (nerwy krtaniowe) i nerwów rdzeniowych (nerwy międzyżebrowe i nerw przeponowy). Łuk odruchowy kończy się skurczem efektorów – mięśni międzyżebrowych, mięśnia przepony i mięśni krtani [4, 12, 14] (rycina 1). Klinicznie pierwszą przygotowawczą fazą odruchu jest głęboki wdech z towarzyszącym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej wskutek skurczu i obniżenia przepony. Następnie dochodzi do gwałtownego wydechu przy zamkniętej głośni, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia w klatce piersiowej. Na szczycie wysokiego ciśnienia następuje otwarcie głośni, uniesienie podniebienia miękkiego oraz skurcz mięśni brzucha, co powoduje uniesienie do góry przepony i wyrzut powietrza pod dużym ciśnieniem przez górne drogi oddechowe [4, 12].

Przyczyny kaszlu przewlekłego

Przyczyny przewlekłego kaszlu są zależne od wieku pacjenta (tabela II). W najmłodszych grupach wiekowych -u noworodków i młodych niemowląt w pierwszej kolejności należy wykluczyć wady rozwojowe układu oddechowego. W okresie małego dziecka do najistotniejszych przyczyn kaszlu zalicza się poinfekcyjną nadreaktywność oskrzeli, a w dalszej kolejności astmę, przewlekające się bakteryjne zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, wady wrodzone układu oddechowego. W tej grupie wiekowej należy zawsze wziąć pod uwagę aspirację ciała obcego. Przyczyny kaszlu u nastolatków i dorosłych są zbliżone i najczęściej związane z astmą, zespołem kaszlu z górnych dróg oddechowych, refluksem żołądkowo-przełykowym [6, 15, 16].

Z klinicznego punktu widzenia najistotniejsze znaczenie ma rozróżnienie kaszlu swoistego od nieswoistego. Przyspiesza to postawienie prawidłowego rozpoznania, rozpoczęcie celowanego leczenia oraz uniknięcie, niekiedy nieodwracalnych, zmian w układzie oddechowym. Kaszel swoisty jest objawem typowym dla określonej jednostki chorobowej, a więc jego charakter oraz towarzyszące objawy będą stanowiły podstawę rozpoznania. Dla przyspieszenia wdrożenia prawidłowego postępowania wyróżniono swoiste objawy w badaniu podmiotowym i przedmiotowym tzw. red flags, kierujące uwagę lekarza na właściwe rozpoznanie [4, 5] (tabela III). Izolowany kaszel nieswoisty może natomiast być związany z nadreaktywnością receptorów kaszlowych i często ma tendencję do samoistnego ustępowania. Nie wymaga więc specyficznego leczenia. Jednocześnie podkreśla się konieczność stałej kontroli pacjentów z kaszlem nieswoistym ponieważ istnieją sytuacje kliniczne, w których kaszel ten jest w istocie błędnie zdiagnozowanym kaszlem swoistym (np. w przebiegu zespołu kaszlu z górnych dróg oddechowych, astmy, refluksu żołądkowo-przełykowego).

Diagnostyka

Podstawę w diagnostyce przyczyny kaszlu przewlekłego stanowi prawidłowo zebrany wywiad i badanie fi'zykalne. W badaniu podmiotowym istotne jest ustalenie charakteru kaszlu (produktywny/nieproduktywny), jego specyficznego brzmienia (typu „beczenia kozy” w tracheobronchomegalii lub typu „piania koguta”

Etiologies of chronic cough dependent on age [6,15,16]

Tabela II. Przyczyny występowania kaszlu w zależności od wieku [6,15,16]

Wiek Przyczyna
Age Etiology
Okres noworodkowy Newborn Wady rozwojowe (przetoka tchawiczo-przełykowa,
pierścień naczyniowy, laryngotracheomalacja, wady oskrzeli i płuc)
Refluks żołądkowo-przełykowy
Dysplazja oskrzelowo-płucna
Narażenie na czynniki drażniące (dym tytoniowy!)
Zapalenie płuc wywołane Pneumocistis jiroveci
u dzieci immunologicznie niekompetentnych (np. wcześniaki) Congenital defects (tracheoesophageal fistula, vascular ring,
laryngotracheomalacia, lung and bronchial defects)
Gastroesophageal reflux
Broncho-pulmonary dysplasia
Environmental exposure (tabacco smoke!)
Pneumocistis pneumonia in non immunocompetent children (prematures)

Okres niemowlęcyMałe dzieci (<4 rż)InfantsChildren < 4 years Wady rozwojowe (przetoka tchawiczo-przełykowa, wady oskrzeli i płuc)
Schorzenia neurologiczne z zaburzeniami połykania
Kaszel poinfekcyjny (CMV, RSV, chlamydia, krztusiec)
Mukowiscydoza
Dysplazja oskrzelowo-płucna
Zachłyśnięcie ciałem obcym
Refluks żołądkowo-przełykowy
Astma wczesnodziecięca
Narażenie na czynniki drażniące (dym tytoniowy)
Pierwotna dyskineza rzęsek
Congenital defects (tracheo-oesophageal fistula, lungs and bronchial defects)
Neurological disorders with dysphagia
Post-infectious cough (CMV, RSV, chlamydia, pertusiss)
Cystic fibrosis
Broncho-pulmonary dysplasia
Foreign body aspiration
Gastroesophageal reflux
Asthma in young children
Environmental exposures (tabacco smoke!)
Primary ciliary dyskinesia

Wiek przedszkolnyChildren 4-6 years Aspiracja ciała obcego
Kaszel poinfekcyjny
Zespół kaszlu z górnych dróg oddechowych
Astma
Alergiczny nieżyt nosa
Mukowiscydoza
Przewlekające się bakteryjne zapalenie oskrzeli
Pierwotna dyskineza rzęsek
Czynniki drażniące (dym tytoniowy!)
Rozstrzenie oskrzeli
Wady rozwojowe układu oddechowego
Foreign body aspiration
Post-infectious cough
Upper airways cough syndrom
Asthma
Allergic rhinitis
Cystic fibrosis
Protracted bacterial bronchitis
Primary ciliary dyskinesia
Environmental exposures (tabacco smoke!)
Bronchiectasis
Congenital defects

Wiek szkolnyChildren 6-18 years Astma
Zespół kaszlu z górnych dróg oddechowych
Alergiczny nieżyt nosa
Refluks żołądkowo-przełykowym
Zachłyśniecie ciałem obcym
Kaszel psychogenny
Czynniki drażniące (dym tytoniowy/palenie tytoniu)
Asthma
Upper airways cough syndrom
Allergic rhinitis
Gastroesophageal reflux
Foreign body aspiration
Habit cough
Environmental exposure (tabacco smoke!)

Indicators of the presence of specific cough [5, 28].

Tabela III. Charakterystyczne cechy sugerujące swoistą przyczynę kaszlu [5, 28].

Dane z wywiadu i/lub badania fizykalnego tzw. „red flags“ Red flags in history and/or in physical examination Prawdopodobne rozpoznanie Diagnosis Wstępne postępowanie diagnostyczne Preliminary diagnostic tests
Nagły początek kaszlu,
• poprzedzony krztuszeniem, RTG klatki piersiowej
• u dziecka poprzednio zdrowego Sudden onset, Aspiracja ciała obcego Foreign body aspiration Fiberobronchoskopia/Bronchoskopia sztywna
Preceeded by episode of choking or prolonged coughing, Chest X-ray Fiberoptic/rigid bronchoscopy
• in previously healthy child

Kaszel szczekający
Świst wdechowy
Bez objawów infekcji Laryngo/tracheomalacja Fiberobronchoskopia
Niemowlęta Pierścień naczyniowy AngioCT
Barking cough Laryngo/tracheomalacia Bronchoscopy
Stridor Vascular ring Angio CT
No infection
Infants

Kaszel związany z przyjmowaniem pokarmów u niemowląt Cough in the course of feeding Przetoka tchawiczo-przełykowa Tracheosophageal fistula RTG klatki piersiowej z podaniem kontrastu Bronchofiberoskopia Chet X-ray with contrast Fiberoptic bronchoscopy

Kaszel o charakterze „piania koguta“
Wymioty po kaszlu
U niemowląt może doprowadzić
do bezdechu i drgawek Krztusiec Pertussis Testy serologiczne Serological tests
Whooping cough (inspiratory whoop)
Vomiting after coughing
Apnea or seizures after cough in infants
RTG klatki piersiowej
RT 23/Test IGRA

Krwioplucie badanie bakteriologiczne
Utrata masy ciała plwociny/BAL
Nocne poty Gruźlica badanie bakteriologiczne popłuczyn
Hemoptysis Tuberculosis żołądkowych
Weight loss Chest X-ray
Nocturnal sweating TB skin test/TB blood test
Sputum smears and cultures
Gastric washing cultures

Kaszel produktywny/ suchy
• po położeniu się i nad ranem
Blokada nosa Konsultacja laryngologiczna
Bóle głowy Przewlekłe zapalenie zatok TK zatok
Productive/non- productive cough Chronic rhinosinusitis ENT consultation
worse in morning and when supine Sinus CT
Nasal congestion
Headache

Kaszel produktywny/ suchy
• po położeniu się i nad ranem Konsultacja laryngologiczna
Blokada nosa
Uczucie spływania wydzieliny Zespół kaszlu z górnych Staranna Leki miejscowe toaleta nosa
po tylnej ścianie gardła dróg oddechowych Antybiotykoterapia
Tylna ściana gardła granulowana
Productive/non- productive cough Post nasal drip syndrome ENT consultation
worse in morning and when supine (PNDS) Proper clearing the mucus
Nasal congestion Topical therapy
Post nasal drip Antibiotic therapy
„Cobblestone” of the pharynx mucosa

Kaszel produktywny
Zgryz otwarty
Tor oddychania przez otwarte usta
Blokada nosa
WZUŚ, deficyt słuchu Przerost migdałka gardłowego Fiberoskopia
Productive cough Adenoid hypertrophy Nasal endoscopy
Anterior open bite
Mouth breathing
Nasal congestion
Secretory otitis media, hearing loss

Kaszel produktywnym
Słaby przyrost masy ciała
Polipy w jamie nosowej (+/-) HRCT
Palce pałeczkowate (+/-) Rozstrzenie oskrzeli FeNO w powietrzu
Productive cough (w tym CF i PCD) wydychanym z nosa
Growth retardation Bronchiectases HRCT
Nasal polips (+/-) FeNO test
Digital clubbing (+/-)

Kaszel nieproduktywny
Świsty wydechowe Badania czynnościowe
Dobra odpowiedź na beta-2-mimetyki układu oddechowego
Dodatni wywiad osobniczy/rodzinny Astma w tym spirometria z testem
w kierunku atopii odwracalności obturacji oskrzeli
Non-productive cough Asthma
Wheezing Spirometry: baseline and
Cough resolve after beta-2-agonist therapy bronchodilation test
Family and personal history of atopy

Tachypnoe Echokardiogram
Hypoksemia EKG
Nieprawidłowości w badaniu kardiologicznym Wada serca RTG klatki piersiowej
Tachypnea Congenital heart defect Echocardiography
Hypoxemia EC
Abnormalities in circulatory system examination Chest X-ray

Kaszel suchy
Teatralne pozy
Występujący tylko w obecności osób trzecich
Niewystępujący w nocy
Sytuacje napięcia emocjonalnego w otoczeniu Kaszel nawykowy Psychoterapia
Non-productive cough Psychogenic (Habit) cough Psychotherapy
Occure when other people are around
Absent at night
Emotional problems

Stosowanie leków ACEI Ustąpienie kaszlu po odstawieniu leku
Pharmacotherapy ACEI Coughing resolved after stopping therapy

Kaszel produktywny Morfologia krwi
Nawracające infekcje Niedobory odporności Diagnostyka immunologiczna
Productive cough Immune deficiency Complete blood count
Recurrent infections Immunological tests

w krztuścu), pory doby na którą przypada największe nasilenie kaszlu, sezonowości występowania kaszlu w skali roku. Istotne jest ustalenie objawów towarzyszących jak blokada nosa, krwioplucie, wymioty. U dzieci z istotną klinicznie alergią na alergeny powietrznopochodne ważne jest ustalenie stopnia narażenia na pyłek roślin, pleśnie, roztocze kurzu domowego czy sierść zwierząt. Uzupełnieniem jest wywiad rodzinny w kierunku atopii, narażenie na dym tytoniowy i na zanieczyszczenie powietrza. Badanie fizykalne powinno być ukierunkowane na ewentualnie objawy świadczące o chorobie przewlekłej przebiegającej z kaszlem. Niski wzrost i niedowaga mogą wskazywać na mukowiscydozę czy pierwotne niedobory odporności. Cechy dysmorfii mogą sugerować występowanie wad anatomicznych. W zakresie skóry obecność zmian o typie atopowego zapalenia skóry może świadczyć o atopii i astmie. Mowa nosowa, blokada nosa, tor oddychania przez otwarte usta, granulowanie tylnej ściany gardła (grudki chłonne, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła) oraz przerost migdałka gardłowego może korespondować z przewlekłym nieżytem nosa, a obecność polipów nosa sugeruje mukowiscydozę czy wrodzoną dyskinezę rzęsek, podczas gdy wady podniebienia twardego decydują o zwiększonym ryzyku zaburzeń połykania i aspiracji treści pokarmowej do układu oddechowego. Rzadką przyczynę kaszlu przewlekłego może stanowić odruch z kanału słuchowego wywołany nieprawidłowościami dotyczącymi budowy ucha zewnętrznego. W badaniu klatki piersiowej i brzucha należy wykluczyć objawy jak szmer nad sercem, ubytki tętna, hepatomegalię mogące sugerować wadę serca. Dekstrokardia i situts inversus zwiększają prawdopodobieństwo rozpoznania zespołu wrodzonej dyskinezy rzęsek.

Szczegółowe badanie klatki piersiowej rozpoczyna się od oglądania. Nieprawidłowości budowy ścian klatki piersiowej jak np. klatka beczkowata występuje w przebiegu niektórych chorób obturacyjnych płuc. Podczas osłuchiwania szczególnie istotna jest ocena symetrii zjawisk opukowych i osłuchowych. Przykładowo jednostronny świst wydechowy lub asymetria osłuchowa mogą sugerować jednostronne zamknięcie drzewa oskrzelowego, np. w przebiegu aspiracji ciała obcego. Polimorficzny wheezing z towarzyszącym kaszlem i dobrą odpowiedzią na leki z grupy beta-mimetyków silnie sugeruje astmę, ale może także występować w nadreaktywności oskrzeli, towarzyszyć dysplazji oskrzelowo-płucnej, czy niedoborom odporności, niewydolności serca lub po ostrych zakażeniach układu oddechowego. Monofoniczny świst oddechowy budzi silne podejrzenie obturacji dużych dróg oddechowych wskutek ucisku z zewnątrz np. przez guz śródpiersia czy przez pierścień naczyniowy [4]. Charakterystyczne cechy dla swoistych przyczyn kaszlu podano w tabeli III.

Rodzaj badań dodatkowych uzależniony jest od podejrzenia określonej jednostki chorobowej, jednak u większości pacjentów z kaszlem przewlekłym podstawę diagnostyki stanowi zdjęcie RTG klatki piersiowej i spirometria z testem odwracalności obturacji oskrzeli [17, 18]. Te dwa badania są zazwyczaj łatwo dostępne i często pozwalają ograniczyć dalszą diagnostykę kaszlu wskazując na jego specyficzną przyczynę. Prawidłowy wynik zdjęcia radiologicznego zazwyczaj występuje w przebiegu kaszlu nieswoistego i psychogennego, ale nie wyklucza występowania innych swoistych przyczyn jak astma, aspiracja ciała obcego czy rozstrzenie oskrzeli. Istnieje kilka charakterystycznych objawów radiologicznych, które w zgodności z danymi klinicznymi przemawiają za daną jednostką chorobową. 1) Nadmierne jednostronne upowietrznienie pól płucnych przemawia za obecnością ciała obcego, obustronne za obturacją dolnych dróg oddechowych, w tym za zaostrzeniem astmy. 2) Wzmożony rysunek oskrzelowy z niewielkimi konsolidacjami zapalnymi towarzyszy przewlekającemu się zapaleniu oskrzeli. 3) Niedodma płata środkowego płuca prawego (zespół płata środkowego) występuje w przewlekłych stanach zapalnych, niedoborach odporności, limfadenopatii. 4) Pogrubienie rysunku oskrzeli (objaw „torów tramwajowych”) charakterystyczne jest dla rozstrzeni oskrzeli. 5) Poszerzenie śródpiersia wymaga wzmożonej czujności onkologicznej oraz diagnostyki w kierunku limfadenopatii, poszerzenie sylwetki serca występuje we wrodzonych wadach serca, a poszerzenie tętnic płucnych w pierwotnym lub wtórnym nadciśnieniu płucnym [4].

Badanie spirometryczne z testem odwracalności obturacji, pomimo dużej dostępności jest z reguły możliwe do wykonania u pacjentów powyżej 6. roku życia. Nieprawidłowy wynik badania ma dużą wartość diagnostyczną, ale prawidłowy nie wyklucza patologii. Obturacja dróg oddechowych odwracalna po podaniu beta-2-mimetyku silnie przemawia za astmą, podczas gdy restrykcja za chorobami śródmiąższowymi płuc lub restrykcyjną klatkę piersiową. Badanie powinno być zawsze przeprowadzone najpierw w warunkach podstawowych, następnie po podaniu beta-2-mimetyku, a w przypadku wątpliwości diagnostycznych należy wykonać próbę prowokacji (np. 4,5% NaCl) [20].

Wybór pozostałych testów diagnostycznych uzależniony jest od postawionego wstępnego rozpoznania oraz danych uzyskanych z wywiadu (tabela III). W dalszej kolejności zaleca się wykonanie następujących badań mających na celu określenie swoistej przyczyny kaszlu: morfologia z rozmazem, badania serologiczne (RSV, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae i Bordetella pertusis), ocena laryngologiczna z ewentualnymi badaniami diagnostycznymi (endoskopia nosogardła, TK zatok), testy skórne z alergenami powietrznopochodnymi, badanie przewodu pokarmowego (pH-metria, impedancja przełyku), konsultacja psychologiczna (w przypadku podejrzenia tła psychogennego) [19, 21]. Dalsza diagnostyka o ile jest wskazana, powinna być poprzedzona konsultacją specjalisty. Zalecane wstępne postępowanie diagnostyczne w swoistych przyczynach kaszlu przedstawia tabela III.

Ryc. 2

Wizualna skala analogowa: https://tidsskriftet.no/2014/02/sprakspalten/vas-visuell-analog-skala

Fig. 2. Visual analogue scale https://tidsskriftet.no/2014/02/sprakspalten/vas-visuell-analog-skala

Sposoby monitorowania kaszlu

Monitorowanie nasilenia kaszlu służy przede wszystkim ocenie skuteczność zastosowanej terapii, ale także ocenie jakości życia pacjentów z problemem kaszlu przewlekłego. Istnieją wystandaryzowane narzędzia przeznaczone do oceny określonych parametrów kaszlu jak nasilenie, częstotliwość czy wpływ na jakość życia. 1) Do subiektywnych metod oceny nasilenia kaszlu należy a) wizualna skala analogowa (visual analoque scale − VAS), w której pacjent zaznacza nasilenie kaszlu na 100 mm skali (lub 10 cm linijce) rozpiętej pomiędzy stanem bez kaszlu, a największym nasileniem kaszlu w życiu. Skala ta jest łatwo dostępna, powtarzalna, a badanie krótkie (rycina 2) [22]. Inną subiektywną metodą jest b) dzienniczek kaszlu (Cough Diary), wypełniany codziennie i zawierający pytania dotyczące częstości kaszlu i objawów towarzyszących. Zalecane jest wypełnianie dzienniczka osobiście przez dzieci co zwiększa wiarygodność testu [23]. 2) Do obiektywnych metod oceny częstotliwości kaszlu służą urządzenia automatyczne. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń, jednak tylko dwa z nich mają zastosowanie w klinice [24]. a) Leicester cough monitor (LCM, Glenfield Hospital, Leicester, UK) (rycina 3a) składa się z mikrofonu i urządzenia mp3 z możliwością rejestracji dźwięku przez całą dobę. Program automatycznie kwalifikuje nagrane dźwięki jako kaszel.

b) VitaloJak (Vitalograph Ltd., Buckingham, UK, and University Hospital of South Manchester, UK) (rycina 3b) składa się z 2 mikrofonów i urządzenia mp3 i również pozwala na całodobową rejestrację, jednak wymaga manualnej kwalifikacji dźwięków jako kaszel [24]. 3) Innym aspektem charakteryzującym kaszel jest wpływ na jakość życia. Służą do tego wystandaryzowane kwestionariusze oceny jakości życia związanej ze stanem zdrowia tzw. Health-related Quality of life questionnaire (HRQOL). Do rekomendowanych należą Leicester cough questionnaire (LCQ) oraz cough-specific quality of life questionnaire (CQLQ) zaprojektowane dla dorosłych [25]. Aktualnie nie istnieje kwestionariusz oceniający wpływ kaszlu na jakość życia w populacji dziecięcej. Dla tej grupy pacjentów zalecane jest użycie ogólnego kwestionariusza Pediatric Questionnaire (PedQL) dostępnego odpłatnie w polskiej wersji językowej na stronie http://www.pedsql.org/about_pedsql.html [25]. Złotym standardem w ocenie kaszlu jest stosowanie jednocześnie kilku metod celem dokonania najpełniejszej i najbardziej obiektywnej charakterystyki [25].

Leczenie

Rozpoznanie swoistego charakteru kaszlu umożliwia rozpoczęcie leczenia celowanego dla danej jednostki chorobowej. Należy podkreślić, że w większości przypadków przewlekłego kaszlu u dzieci ważnym postępowaniem uzupełniającym jest staranna toaleta przewodów nosowych (za pomocą dostępnych aspiratorów lub płukanie nosa). W przypadku kaszlu z górnych dróg oddechowych uzasadnione jest stosowanie leków donosowych. U pacjentów z towarzyszącą obturacją oskrzeli należy ocenić odpowiedź na leczenie beta-mimetykiem [18, 26]. U dzieci z przewlekłym kaszlem produktywnym, którego najczęstszą przyczyną jest przewlekające się bakteryjne zapalenie oskrzeli (PBB), proponuje się włączenie empirycznej antybiotykoterapii; zgodnie z najczęstszą etiologią (Hemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae) zaleca się stosowanie amoksycyliny z kwasem klawulanowym przez 2 tygodnie, a przy braku poprawy kontynuację terapii przez kolejne 2 tygodnie [19, 26]. U pacjentów, u których pomimo stosowania antybiotyków beta-laktamowych przez 4 tygodnie nie uzyskano ustąpienia objawów można rozważyć zastosowanie azytromycyny [19, 26] Zalecane postępowanie w przypadku produktywnego kaszlu przewlekłego przedstawiono w postaci Algorytmu (rycina 4). W większości przypadków przewlekłego kaszlu nieproduktywnego z uwagi na jego samoograniczający charakter nie jest zalecana antybiotykoterapia. W tej grupie pacjentów można rozważyć próbę diagnostyczno-terapeutyczną z użyciem wziewnych glikokortykosteroidów w średniej dawce stosowanych początkowo przez 2 tygodnie, z oceną odpowiedzi na leczenie. W przypadku nawrotu kaszlu po zakończeniu terapii i wywiadu wskazującego na astmę wczesnodziecięcą, przyjmuje się za uzasadnione wydłużenie stosowania wziewnych glikokortykosteroidów do 3 miesięcy, równolegle z rozpoczęciem diagnostyki astmy i uwzględnieniem diagnostyki różnicowej [26]. Zalecane postępowanie w przypadku nieproduktywnego kaszlu przewlekłego przedstawiono w postaci Algorytmu (rycina 5). Aktualnie nie ma zaleceń co do diagnostyczno-terapeutycznego stosowania leków przeciwrefluksowych, przeciwhistaminowych, wziewnych beta-2-mimetyków czy antagonistów receptorów leukotrienowych. U dzieci nie jest zgodne z rejestracją produktów leczniczych stosowanie opioidowych leków przeciw-kaszlowych tj. morfina czy kodeina, a także nieopioidowych leków tj. dextrometorfan [27]. Jakkolwiek z uwagi na ich działanie neuromodulujące mogą one odgrywać rolę w leczeniu cough hipersensitivity syndrome [13].

Ryc. 3

Urządzenia służące monitorowaniu nasilenia kaszlu.

(3a) Leicester cough monitor; https://doi.org/10.1155/2018/9845321;

(3b) VitaloJak : https://vitalograph.com/news/28/vitalojak-wins-north-west-nhs-innovation-award

Fig. 3. Cough monitoring systems:

(3a) Leicester cough monitor; https://doi.org/10.1155/2018/9845321;

(3b) VitaloJak : https://vitalograph.com/news/28/vitalojak-wins-north-west-nhs-innovation-award

Należy zawsze pamiętać, że u każdego dziecka, a w szczególności u pacjentów z kaszlem przewlekłym, należy wyeliminować narażenie na czynniki drażniące, a w szczególności na dym tytoniowy.

Nowe strategie terapeutyczne

Aktualnie prowadzonych jest wiele badań klinicznych z zastosowaniem nowych preparatów do leczenia kaszlu przewlekłego. Mechanizm działania tych leków polega głównie na regulowaniu przewodzenia bodźców drogą aferentną nerwu błędnego oraz na modyfikowaniu aktywności neurotransmiterów w pniu mózgu i śródmózgowiu. Najbardziej obiecujące wydają się być badania dotyczące antagonistów receptorów adenozyny P2X i P2Y, z których największe znaczenie ma P2X3 (AF-219), zlokalizowanych na zakończeniach włókien C [12, 13]. Inne badania wskazują na efekt przeciwkaszlowy leków hamujących pompę Na-K, do których należą leki przeciwhistaminowe, inhibitory pompy protonowej czy jony cynku [15]. Nie ma jednak zaleceń co do ich stosowania celem opanowania kaszlu. Prowadzone są także badania nad antagonistami receptorów dla kapsaicyny (Transient receptor potentian vanilloid-1 TRPV1) oraz receptorów wrażliwych na składniki dymu tytoniowego (Transient receptor potential ankyrin-1 TRPA1), jednak jak dotąd nie wykazano skuteczności tych leków [13,18]. Pojawiają się doniesienia dotyczące profilaktycznego stosowania witaminy D ponieważ receptory dla tej witaminy znajdują się na większości komórek organizmu, w tym na komórkach immunologicznie kompetentnych. Witamina D może odgrywać rolę modulatora w regulacji odruchu kaszlu poprzez udział w aktywacji dojrzewania makrofagów, a poprzez wpływ na produkcję katelicydyny wykazuje działanie przeciwbakteryjne [28]. W prospektywnym badaniu obserwacyjnym przeprowadzonym w latach 2014-2015 na populacji dzieci tureckich ustalono że utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D (>20 ng/ml), a w przypadku jej niedoborów szybkie ich uzupełnienie, zmniejsza ryzyko nawracania infekcji dróg oddechowych i kaszlu przewlekłego [28].

Ryc. 4

Algorytm postępowania w kaszlu przewlekłym u dzieci. Modyfikacja własna na podstawie Chang et al.

Fig. 4. Suggested algorithm for investigation and management of children with chronic cough. Modified from Chnag et al.

Postępowanie

W podejmowaniu decyzji diagnostyczno-terapeutycznych u dzieci z kaszlem przewlekłym zaleca się stosowanie algorytmów pediatrycznych [29,30]. Są one pomocne w szybszym ustaleniu prawidłowego rozpoznania i przyczyniają się do wcześniejszego włączenia właściwego leczenia i poprawy jakości życia [2, 4]. Wyróżniono tzw. „czerwone flagi” („red flags”) celem łatwiejszej identyfikacji pacjentów wymagających pilnego leczenia. Najczęściej używanym jest algorytm zaproponowany przez American College of Chest Physicians na podstawie A. Chang et al. [30]. W oparciu o ten algorytm poniżej przedstawiamy schemat stosowany w naszym ośrodku (ryciny 4 i 5).

Ryc. 5

Algorytm postępowania w przewlekłym kaszlu nieproduktywnym u dzieci. Modyfikacja własna na podstawie Chang et al.

Fig. 5. Suggested algorithm for investigation and management of children with non-specific chronić cough. Modified from Chang et al.

eISSN:
2719-535X
Language:
English