Accès libre

Early risk factors for the development of inflammatory bowel disease in the pediatric population of the kuyavian‒pomeranian voivodeship

À propos de cet article

Citez

Wstęp

W ostatnich latach obserwuje się stałe zwiększanie częstości nowych zachorowań na nieswoiste zapalenia jelit u dzieci, stąd na całym świecie trwają badania mające na celu określenie prawdopodobnych czynników predysponujących do wystąpienia choroby.

Cel pracy

Ocena występowania wczesnych czynników ryzyka u dzieci z nieswoistym zapaleniem jelit.

Metodyka

Do grupy badanej zakwalifikowano 60 dzieci z nieswoistym zapaleniem jelit, w wieku 2-19 lat, będących pod opieką Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii. Rozpoznanie choroby ustalono na podstawie obowiązujących kryteriów [ESPGHAN]. Wśród metod badanych zastosowano zwalidowany kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Grupę kontrolną stanowiło 60 dzieci bez nieswoistego zapalenia jelit.

Wyniki

Analiza drogi porodu w grupie badanej wykazała, że 14 (23%) dzieci zostało urodzonych drogą cięcia cesarskiego, a 46 (77%) siłami natury. U dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego ryzyko wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna było nieistotnie większe, natomiast u dzieci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego - nieistotnie mniejsze w porównaniu z grupą kontrolną. Średni czas karmienia piersią w grupie badanej był nieistotnie krótszy w porównaniu z grupą kontrolną. Wcześniactwo i ekspozycja na dym nikotynowy w 1 roku życia zwiększały nieistotnie ryzyko wystąpienia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ciężki przebieg choroby dotyczył prawie połowy dzieci narażonych na antybiotykoterapię w 1rż., ale nie była to różnica istotna w porównaniu do dzieci o łagodniejszym przebiegu nieswoistego zapalenia jelit.

Wnioski

Nie wykazano istotnych różnic w zakresie występowania wczesnych czynników ryzyka u dzieci z nieswoistym zapaleniem jelit w porównaniu do zdrowych dzieci. Wyłonienie czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby wymaga dalszych badań.