Cite

Otyłość u dzieci prowadzi do zaburzeń metabolicznych i zmian strukturalnych w naczyniach, które są przyczyną rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Celem

badania była ocena czynników ryzyka miażdżycy u dzieci otyłych badanych w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia Instytutu Matki i Dziecka.

Materiał i metody

Zbadano 75 dzieci w wieku 6-12 lat (36 chłopców,39 dziewczynek) z BMI >97 centyla, stanowiącą grupę badaną. Grupę kontrolną stanowiło:36 dzieci w wieku 5-10 lat (18 chłopców,18 dziewczynek) z BMI 75-90.

Analizowano dane z wywiadu dotyczące otyłości, chorób układu krążenia i zaburzeń lipidowych w rodzinie, u badanych dzieci analizowano BMI, obwód pasa, lipidogram, stężenie insuliny, grubość kompleksu błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej (IMT) w obu grupach.

Wyniki

U 82,6% otyłych dzieci z grupy badanej stwierdzono w rodzinie otyłość, a u 72% choroby układu krążenia i zaburzenia przemiany lipidowej, u dzieci z grupy kontrolnej: u 34,2% była otyłość w rodzinie a u 36,8% choroby układu krążenia i zaburzenia lipidowe. Średni obwód pasa u otyłych dzieci wynosił 72,7 cm, w grupie kontrolnej 59,9 cm (p<0,001). Średnie stężenie cholesterolu, LDL, trójglicerydów było wyższe w grupie badanej (p<0,001). Poziom insuliny u otyłych był prawie dwukrotnie wyższy niż w grupie kontrolnej (±8,47 SD; p<0,003). Średnia grubość IMT u otyłych dzieci wynosiła 0,36 mm ; ±0,059 SD (strona prawa) i 0,37 mm; ±0,033 SD (strona lewa). W grupie kontrolnej: 0,323 mm; ±0,087 SD (strona prawa), 0,32mm; ±0,082 SD (strona lewa), różnice między grupami były istotne statystycznie. Znaleziono dodatnią korelację pomiędzy obwodem pasa i poziomem insuliny(p<0,03). Wnioski: Otyłość i zaburzenia lipidowe częściej dotyczą dzieci obciążonych rodzinnie otyłością i chorobami układu krążenia. Zaburzenia lipidowe statystycznie częściej występują u dzieci otyłych. IMT jest znamiennie większa u dzieci otyłych w porównaniu z grupą kontrolną co sugeruje, że zmiany miażdżycowe struktury naczyń szyjnych mogą wystąpić u dzieci otyłych już we wczesnym dzieciństwie. Pozwala je wykryć nieinwazyjna ultrasonograficzna metoda oceny IMT. Dzieci z otyłością, szczególnie trzewną mają wyższy poziom insuliny, co może przyczynić się do rozwoju insulinooporności.

U rodziców brak jest dostatecznej wiedzy o skutkach otyłości i jego wpływu na występowanie miażdżycy i chorób układu krążenia.

eISSN:
2719-535X
Language:
English