Accesso libero

Green tea and obesity: Effects of catechins on the energetic metabolism

INFORMAZIONI SU QUESTO ARTICOLO

Cita

WSTĘP

Otyłość jest przewlekłą chorobą niezakaźną, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, mające niekorzystny wpływ na zdrowie. W ostatnich latach liczba osób otyłych drastycznie wzrosła, dlatego schorzenie jest określane epidemią XXI wieku [27]. Nadmierna masa ciała przyczynia się do rozwoju chorób towarzyszących, m.in. cukrzycy typu 2 i negatywnych zmian w układzie sercowo-naczyniowym, a także zaburzeń w funkcjonowaniu układu ruchu i niektórych nowotworów, takich jak rak przełyku, jelita grubego, nerki, piersi, macicy oraz prostaty – wielokrotnie wykazywano, że zapadalność na te choroby jest związana z nadmierną masą ciała [5].

Obecnie uwaga naukowców coraz częściej skupia się na substancjach naturalnych, mogących mieć zastosowanie zarówno w prewencji, jak i w zwalczaniu wielu chorób. W centrum zainteresowań znalazły się aktywne biologicznie związki, mogące włączać się w metabolizm człowieka i działać prozdrowotnie – nutraceutyki. Do tej grupy zalicza się katechiny – bezbarwne, rozpuszczalne w wodzie związki fenolowe, występujące przede wszystkim w herbacie i kakao [1]. Katechiny obecne w kakao, ciemnej czekoladzie czy czerwonym winie mają przede wszystkim działanie kardioprotekcyjne, natomiast katechiny obecne w zielonej herbacie mają duży wpływ na metabolizm lipidów i węglowodanów, dzięki czemu związki te są uważane za potencjalny środek wspomagający zarówno prewencję, jak i terapię nadwagi i otyłości [1].

KATECHINY ZIELONEJ HERBATY

Napar z herbaty zielonej – niefermentowanych liści krzewu Camellia sinensis – jest szczególnie bogatym źródłem katechin. Najbardziej aktywnym związkiem z tej grupy, jednocześnie występującym w herbacie w największej ilości (27,16 mg/100 ml), jest galusan epigallokatechiny (EGCG). Inne, występujące w mniejszym stężeniu, to epigalokatechina (EGC), epikatechina (EC), galusan epikatechiny (ECG), galokatechina (GC), katechina (C) i galusan gallokatechiny (GCG) [9]. Związki te charakteryzują się dużą biodostępnością, a liczne badania sugerują, że spożywanie naparu lub ekstraktu z zielonej herbaty może chronić przed przerostem tkanki tłuszczowej i nadmierną masą ciała, a także wspomagać proces jej redukcji.

BADANIA OBSERWACYJNE I KLINICZNE

W badaniu przekrojowym przeprowadzonym wśród mieszkańców Tajwanu wykazano, że u osób wypijających kilkaset mililitrów herbaty zielonej lub oolong codziennie przez 10 lat zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie była mniejsza niż w grupie kontrolnej, którą były osoby niespożywające regularnie naparu herbacianego, tj. przynajmniej jeden raz w tygodniu przez minimum pół roku. W grupie badanej zaobserwowano również mniejszy obwód pasa i mniejszy stosunek obwodu pasa do obwodu bioder (WHR) w porównaniu z grupą kontrolną [38]. Od tamtej pory wpływ picia herbaty na ilość zgromadzonych w organizmie lipidów analizowano w licznych badaniach klinicznych. W doświadczeniu z podwójną ślepą próbą zdrowych mężczyzn podzielono na dwie grupy – badaną, do której zaliczono osoby spożywające herbatę oolong wzbogaconą ekstraktem z zielonej herbaty oraz grupą kontrolną, którą tworzyli mężczyźni pijący ten sam napar, ale zawierający jedynie 3% dawki ekstraktu grupy badanej. Po upływie 12 tygodniu u mężczyzn z grupy badanej zaobserwowano obniżenie masy ciała, wskaźnika masy ciała (BMI), obwodu pasa oraz ilości tkanki tłuszczowej [25]. Podobny eksperyment przeprowadzili Maki i wsp. [23]. W randomizowanym badaniu z podwójną ślepą próbą udział wzięły osoby, u których zdiagnozowano nadwagę lub otyłość. Przez 12 tygodni połowa uczestników otrzymywała napój kontrolny, zawierający kofeinę, natomiast druga grupa – napój wzbogacony w katechiny (około 625 mg). Po upływie tego czasu u wszystkich uczestników zaobserwowano redukcję całkowitej i podskórnej brzusznej tkanki tłuszczowej, jednak w grupie badanej była ona istotnie większa. Nowsze badania potwierdzają te obserwacje. Osoby otyłe, u których stwierdzono zespół metaboliczny, podzielono na 3 grupy:

kontrolną (4 szklanki wody/dzień),

badaną 1 (4 szklanki zielonej herbaty/dzień),

badaną 2 (2 kapsułki ekstraktu z zielonej herbaty /dzień).

W każdej z grup badanych ilość przyjmowanego EGCG była taka sama. Po upływie 8 tygodni zanotowano obniżenie masy ciała oraz BMI u osób z obu grup badanych [2]. W tym samym roku przeprowadzono badanie z udziałem kilkudziesięciu osób w podeszłym wieku ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym, które podzielono na dwie grupy – grupa badana miała spożywać napar z 1 g zielonej herbaty trzy razy dziennie (łącznie 3 g) przez 60 dni. Po tym czasie zanotowano istotną statystycznie redukcję masy ciała, BMI oraz obwodu talii w porównaniu z grupą kontrolną [36]. Podobne wyniki uzyskano w doświadczeniu, w którym udział wzięły kobiety z otyłością brzuszną. Codzienne przyjmowanie dużej dawki ekstraktu z zielonej herbaty (856,8 mg) przez 12 tygodni obniżyło u nich masę ciała oraz obwód pasa [4]. Niedawno przeprowadzono metaanalizę, obejmującą kilka badań klinicznych z grupą kontrolną, analizujących wpływ spożycia zielonej herbaty w różnej postaci na wartość parametrów związanych z ilością tkanki tłuszczowej i masą ciała. W badaniach wzięły udział kobiety w różnym wieku, u których stwierdzono nadwagę lub otyłość. Istotne statystycznie obniżenie BMI i masy ciała zaobserwowano zarówno w grupach badanych, jak i placebo, jednak tylko w grupach badanych stwierdzono obniżenie obwodu pasa i ilości tkanki tłuszczowej [20].

WPŁYW KATECHIN NA WCHŁANIANIE LIPIDÓW W PRZEWODZIE POKARMOWYM

Badania in vitro sugerują, że katechiny zielonej herbaty mogą obniżać wchłanianie tłuszczów w enterocytach – wykazano ich hamujący wpływ na aktywność lipazy trzustkowej, enzymu rozkładającego triacyloglicerole do wolnych kwasów tłuszczowych i monoacylogliceroli w dwunastnicy [11]. U podłoża tego zjawiska leży prawdopodobnie zdolność katechin (EGC, EGCG) do obniżania aktywności lipazy trzustkowej w wyniku inhibicji kompetycyjnej [28]. Ponadto związki te upośledzają emulsyfikację lipidów w treści jelitowej, a zbyt duża średnica kropli lipidowych znacznie utrudnia działanie lipazy [30]. Ograniczenie wchłaniania lipidów w przewodzie pokarmowym pod wpływem zielonej herbaty potwierdzają badania na zwierzętach. U myszy z otyłością indukowaną dietą bogatotłuszczową kilkunastotygodniowa suplementacja EGCG istotnie obniżyła masę ciała w porównaniu z grupą kontrolną, a zaobserwowana zmiana była skorelowana z większą zawartością lipidów w kale myszy [3]. Podobny wynik otrzymali Grove i wsp. [10] – po kilku tygodniach suplementacji EGCG masa ciała otyłych myszy zmniejszyła się; jednocześnie obserwowano zwiększenie zawartości tłuszczów w kale zwierząt w porównaniu z grupą kontrolną.

WPŁYW KATECHIN NA LIPOGENEZĘ I ADIPOGENEZĘ

Przeprowadzono wiele badań na zwierzętach poświęconych wpływowi aktywnych składników zielonej herbaty na biosyntezę i akumulację lipidów w komórkach. U szczurów otrzymujących bogatotłuszczową paszę podawanie przez 4 tygodnie EGCG obniżało przyrost masy ciała oraz tkanki tłuszczowej. Zwiększenie dawki z 40 do 160 mg/dzień oraz podawanie z kofeiną (20 mg) spowodowało obniżenie masy ciała do poziomu niższego niż u szczurów z grupy kontrolnej, których dieta była standardowa [40]. Również u myszy, u których zastosowano dietę bogatotłuszczową, suplementacja EGCG obniżała masę tkanki tłuszczowej, a także wątroby, w której stwierdzono mniejszą zawartość triacylogliceroli (TAG) [3]. Liczne badania in vitro i in vivo wykazały, że pod wpływem EGCG obniżona zostaje akumulacja lipidów w mysich adipocytach. Mechanizm tego zjawiska obejmuje hamujący wpływ EGCG na ekspresję genów kodujących białka zaangażowane w adipogenezę. Najważniejszym z nich jest receptor jądrowy PPAR-γ, będący czynnikiem transkrypcyjnym pobudzającym różnicowanie i dojrzewanie adipocytów. Inkubacja mysich komórek tłuszczowych z EGCG istotnie obniżała ekspresję genu kodującego to białko [19, 24]. Obserwację potwierdzono in vivo – w szczurzym modelu otyłości indukowanej bogatotłuszczową dietą, wzbogacenie paszy w katechiny zielonej herbaty obniżało nie tylko ilość mRNA PPAR-γ, ale też zwiększało fosforylację tego czynnika transkrypcyjnego, co obniżało ilość aktywnych cząsteczek białka w trzewnej tkance tłuszczowej [33]. Hamowaniu różnicowania izolowanych adipocytów pod wpływem EGCG towarzyszyło obniżenie aktywności dehydrogenazy glicerolo-3-fosforanowej (GPDH), enzymu katalizującego przekształcenie fosfodihydroksyacetonu w glicerolo-3-fosforan, będący substratem w biosyntezie TAG [24].

Oprócz PPAR-γ czynnikiem regulującym proces adipogenezy, przez wpływ na ekspresję genów kodujących enzymy lipogenne, jest białko wiążące sekwencję odpowiedzi na sterole 1c (SREBP-1c). U myszy otrzymujących bogatotłuszczową paszę, włączenie do diety EGCG istotnie obniżało ekspresję genu kodującego ten czynnik transkrypcyjny i genów będących pod kontrolą SREBP-1c, przede wszystkim syntazy kwasów tłuszczowych (FAS), głównego enzymu lipogennego, katalizującego przekształcenie acetylo-CoA i malonylo-CoA w kwas palmitynowy [7, 18]. Podobną obserwację zanotowano u szczurów po owariektomii żywionych bogatofruktozową karmą, u których suplementowano mieszankę katechin w postaci proszku [31]. U myszy z otyłością indukowaną bogatotłuszczową dietą, u których po suplementacji EGCG zaobserwowano obniżenie masy wątroby oraz zawartości TAG w tym narządzie, stwierdzono obniżenie ekspresji genów kodujących inne enzymy lipogenne, również będące genami docelowymi SREBP-1c: karboksylazę acetylo-CoA (ACC), katalizującą przekształcanie reszty acetylowej w malonylową, będącą bezpośrednim substratem w biosyntezie kwasów tłuszczowych, oraz desaturazę stearoilo-CoA 1 (SCD 1), katalizyjącą wprowadzanie wiązań podwójnych do cząsteczki kwasu tłuszczowego [7].

Wykazano, że katechiny obecne w zielonej herbacie obniżają również dostępność substratów do lipogenezy. W mysim modelu otyłości EGCG obniżał ekspresję genu kodującego lipazę lipoproteinową (LPL), katalizującą uwalnianie kwasów tłuszczowych z lipoprotein, co zmniejszało napływ substratów do biosyntezy triacylogliceroli w adipocytach [18]. W innym badaniu myszy z mutacją w genie kodującym leptynę (ob/ob) podzielono na dwie grupy: część osobników otrzymywała dietę bogatotłuszczową, a część tę samą dietę wzbogaconą ekstraktem z zielonej herbaty. W grupie z suplementacją zaobserwowano mniejszą zawartość TAG w wątrobie i w białej tkance tłuszczowej, a także obniżoną aktywność enzymów zaangażowanych w biosyntezę kwasów tłuszczowych: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD) i enzymu jabłczanowego (ME), biorących udział w wytwarzaniu NADPH (ryc. 1) [16, 17].

Ryc. 1

Wpływ katechin zielonej herbaty na enzymy zaangażowane w lipogenezę; ACC – karboksylaza acetylo-CoA; GPDH – dehydrogenaza glicerolo-3-fosforanowa; FAS – syntaza kwasów tłuszczowych; LPL – lipaza lipoproteinowa; ME – enzym jabłczanowy; SCD-1 – desaturaza stearoilo-CoA 1; SREBP-1c – białko wiążące element odpowiedzi na sterole 1c

Innym mechanizmem, przez który katechiny obecne w zielonej herbacie wspomagają utratę tkanki tłuszczowej, może być regulacja ekspresji genu MEST. Ekspresja tego genu nasila się w miarę rozrostu tkanki tłuszczowej, dlatego też jest uważany za jeden z markerów otyłości [13, 37]. W badaniu El Sebaei i wsp. [6] dieta bogatotłuszczowa indukowała znaczny wzrost stężenia mRNA MEST w tkance tłuszczowej szczurów. Włączenie do diety ekstraktu z zielonej herbaty lub EGCG obniżało ekspresję genu MEST do poziomu obserwowanego u zwierząt otrzymujących standardową paszę, u których masa ciała pozostawała w normie.

WPŁYW KATECHIN NA LIPOLIZĘ I UTLENIANIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH

Badania przeprowadzane na zwierzętach sugerują, że obecne w herbacie katechiny wpływają pobudzająco na procesy lipolizy i utleniania kwasów tłuszczowych. Inkubacja mysich adipocytów z EGCG nasilała lipolizę przez zwiększenie ekspresji genu kodującego lipazę zależną od hormonów (HSL); zaobserwowano również nasilone uwalnianie glicerolu z badanych komórek [19]. Ci sami autorzy przeprowadzili doświadczenie in vivo, podając myszom na diecie bogatotłuszczowej EGCG – w białej tkance tłuszczowej zwierząt zaobserwowano wzrost ilości mRNA HSL i swoistej dla adipocytów lipazy triacyloglicerolowej (ATGL) [18]. Stwierdzono również nasilenie ekspresji genu kodującego palmitoilotransferazę karnitynową 1 (CPT-1), enzym uczestniczący w transporcie średnio- i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów. Podawanie myszom na diecie bogatotłuszczowej EGCG nasilało także β-oksydację w mięśniach szkieletowych, przez zwiększenie ekspresji genu kodującego dehydrogenazę acylo-CoA o średniej długości łańcucha (MCAD), podstawowego mitochondrialnego enzymu uczestniczącego w utlenianiu kwasów tłuszczowych [29].

Katechiny pochodzące z zielonej herbaty wpływają na wydatek energetyczny. Główną rolę w regulacji termogenezy odgrywa współczulny układ nerwowy, który jest pobudzany przede wszystkim przez noradrenalinę. Wykazano, że katechiny działają hamująco na O-metylotransferazę katecholową (COMT), enzym odpowiedzialny za rozkład noradrenaliny, dzięki czemu czas działania tego neuroprzekaźnika ulega wydłużeniu, co zwiększa ilość wydatkowanej energii [22]. EGCG nasila termogenezę wpływając również na wzrost ilości mRNA UCP-2, białka rozprzęgającego transport protonów w wewnętrznej błonie mitochondrium, bezpośrednio zaangażowanego w wytwarzanie ciepła. W mysim modelu otyłości suplementacja EGCG zwiększała ekspresję genu kodującego to białko w wątrobie [17]. U ludzi również zaobserwowano wpływ katechin na wydatek energetyczny – badania przeprowadzone z udziałem zdrowych mężczyzn wykazały, że przyjmowanie katechin z zielonej herbaty w postaci ekstraktu bądź napoju nasila proces utleniania kwasów tłuszczowych zarówno w czasie spoczynku, jak i wysiłku fizycznego [26, 35]. Metaanaliza badań klinicznych przeprowadzona w 2017 r. potwierdziła, że spożycie EGCG istotnie zwiększa wydatek energetyczny u ludzi, choć wpływ tego nutraceutyku na tempo utleniania kwasów tłuszczowych nie był istotny statystycznie [15]. Sugerowana przez autorów dawka to około 300 mg/dzień – wyższe dawki (600 i 800 mg/dzień) nie wywoływały istotnych zmian [15].

WPŁYW KATECHIN NA METABOLIZM WĘGLOWODANÓW

Spożywanie zielonej herbaty wpływa również na metabolizm węglowodanów. W retrospektywnym badaniu wykazano, że osoby spożywające ponad 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie są mniej narażone na rozwinięcie cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami wypijającymi mniej niż 1 filiżankę [12]. Katechiny pozyskiwane z liści herbaty prawdopodobnie mogą obniżać również stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Takie działanie zaobserwowano u osób suplementujących ekstrakt z zielonej herbaty przez 2 miesiące, u których wcześniej zdiagnozowano stan przedcukrzycowy [8]. Natomiast metaanaliza, do której włączono 22 randomizowane badania kontrolne, o łącznej próbie liczącej 1584 osoby, wykazała, że wprawdzie katechiny zielonej herbaty istotnie obniżają glikemię na czczo, nie mają jednak wpływu na stężenie hemoglobiny glikowanej i insuliny [43]. Inna metaanaliza z tego samego roku, w której również analizowano randomizowane badania kontrolne (1133 badanych) wykazała wpływ spożywania zarówno naparu herbacianego, jak i ekstraktu z zielonej herbaty na obniżenie stężenia glukozy oraz HbA1c i insuliny [21]. U zdrowych młodych osób obu płci, Takahashi i wsp. [32] zaobserwowali, że spożywanie zielonej herbaty obniża także poposiłkową hiperglikemię. Stężenie glukozy w osoczu po spożyciu posiłku było istotnie niższe niż u osób, które codziennie wieczorem wypijały 350 ml naparu herbacianego, zawierającego głównie EGCG (135 mg), EGC (127 mg) i GC (120 mg), w porównaniu z osobami, które spożywały napój kontrolny, pozbawiony katechin.

Trwają badania nad molekularnym mechanizmem tego zjawiska. Dotychczasowe obserwacje in vitro sugerują wpływ katechin zielonej herbaty na wchłanianie glukozy w jelicie. Odbywa się to najprawdopodobniej przez obniżenie aktywności głównych enzymów zaangażowanych w trawienie skrobi – α-amylazy i α-glukozydazy [14, 41]. Dowiedziono, że α-amylaza ślinowa jest hamowana niekompetycyjnie – dane pochodzące z dichroizmu kołowego i spektroskopii fluorescencyjnej ujawniają zdolność EGCG do indukowania zmian w strukturze drugorzędowej tego enzymu. Ponadto związek ten tworzy z cząsteczkami enzymu rozpuszczalne kompleksy [42]. Również hamowanie aktywności α-glukozydazy odbywa się prawdopodobnie na drodze inhibicji niekompetycyjnej [39]. Wiadomo też, że katechiny obecne w herbacie mają wpływ na transport glukozy do komórek docelowych. Jak wykazały badania na zwierzętach, spożywanie zielonej herbaty nasila pobieranie tego cukru przez miocyty, zmniejszając jednocześnie jego wychwyt w adipocytach, przez pobudzenie bądź osłabienie translokacji insulinozależnego transportera glukozy – obecnego w miocytach i adipocytach GLUT4 – w obrębie komórki i jego fuzji z błoną komórkową [34].

PODSUMOWANIE

Doświadczenia przeprowadzone na liniach komórkowych i modelach zwierzęcych ujawniły wiele mechanizmów, poprzez które katechiny obecne w zielonej herbacie mogą wpływać na obniżanie masy tkanki tłuszczowej i masy ciała (ryc. 2). Niezbędne jest jednak kontynuowanie badań potwierdzających aktywność biologiczną tych związków w organizmie człowieka – zarówno zdolność katechin pochodzących z zielonej herbaty do obniżania wchłaniania lipidów i węglowodanów w przewodzie pokarmowym, jak i do indukowania zmian w metabolizmie energetycznym, przez wpływ na ekspresję genów i aktywność enzymów. Należy również ustalić minimalną dawkę katechin, niezbędną do wywołania istotnych zmian w procesach biochemicznych kluczowych z punktu widzenia zarówno terapii, jak i prewencji nadwagi i otyłości.

Ryc. 2

Wpływ katechin zielonej herbaty na wchłanianie w przewodzie pokarmowym oraz metabolizm lipidów i węglowodanów; GLUT-4 – transporter glukozy 4

eISSN:
1732-2693
Lingua:
Inglese
Frequenza di pubblicazione:
Volume Open
Argomenti della rivista:
Life Sciences, Molecular Biology, Microbiology and Virology, Medicine, Basic Medical Science, Immunology