À propos de cet article

Citez

Perinatologia jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną, w której rozwój techniki w ostatnich dziesięcioleciach umożliwił coraz wcześniejsze rozpoznawanie wad wrodzonych, w tym o przebiegu letalnym, czy zespołów genetycznie uwarunkowanych. W wielu sytuacjach klinicznych praca jednoosobowa jest już niemożliwa, zarówno w postawieniu ostatecznej diagnozy, zaplanowaniu leczenia czy przewidzenia rokowania dla chorego płodu/noworodka. Istnieje konieczność pracy zespołowej, która umożliwia należytą opiekę nad tak chorym dzieckiem już w okresie płodowym, a nie tylko na sali porodowej czy OITN.

W pracy omówiono podstawy etyczne tworzenia zespołów interdyscyplinarnych oraz biorąc jako przykład pracujący od 25 lat Zespół Interdyscyplinarny do spraw Wad Płodu w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie pokazano jego działanie w praktyce.

W artykule podano wypracowane zasady pracy Zespołów Interdyscyplinarnych oraz praktyczne wskazówki dotyczące kontaktu lekarzy informujących o sytuacji klinicznej dziecka z jego rodzicami i wspólnie zaplanowanie opieki nad nim po urodzeniu.