Accès libre

Parents avoiding child vaccination in the neonatal period ‒ an analysis of attitudes

À propos de cet article

Citez

Uchylanie się rodziców od szczepień ochronnych jest zjawiskiem narastającym i wiedzie do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób objętych profilaktyką czynną.

Celem badania była analiza postaw rodziców uchylających się od szczepień ochronnych u noworodków w oddziale neonatologicznym.

Materiał i metody

Badanie ankietowe analizujące postawy rodziców uchylających się od szczepienia dziecka po jego urodzeniu się przeprowadzono w ośrodku III poziomu referencyjnego. Gromadzono dane demograficzne rodziców, powody ich decyzji, źródła informacji oraz stan realizacji szczepień ochronnych dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia.

Wyniki

Stwierdzono narastającą w latach 2015-2017 liczbę rodziców uchylających się od szczepień (odpowiednio 1,58%, 2,54%, 2,83%). Byli to rodzice dojrzali wiekowo (31,5-34,5 lat), w większości z wyższym wykształceniem (93%). 63% posiadała więcej niż jedno dziecko. Wśród wielodzietnych 67% rodziców szczepiło poprzednie dzieci. Jako powód wstrzymania się od szczepienia podawano brak rzetelnej informacji medycznej od personelu, negatywne opinie z internetu i od innych rodziców.

Wnioski

Niewystarczająca aktywność personelu medycznego i silny wpływ łatwo dostępnych w mediach społecznościowych opinii antyszczepionkowych są przyczyną nieoptymalnej realizacji programu szczepień ochronnych. Konieczne jest propagowanie rzetelnej wiedzy na temat zagrożeń epidemiologicznych chorób objętych szczepieniami ochronnymi oraz umiejętnego jej przekazywania z wykorzystaniem wszelkich dostępnych dróg przekazu.