Pomimo poprawy wskaźników przeżycia w ostatnich latach i postępów we wczesnym wykrywaniu i jakości dostępnego leczenia, nowotwory pozostają poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w krajach na całym świecie [51, 57]. Przyczyną śmierci co szóstej osoby na świecie jest zdiagnozowana choroba nowotworowa, co czyni ją drugą wiodącą przyczyną śmierci (zaraz po chorobach sercowo-naczyniowych). Szacuje się, że w 2020 r. 10 mln osób zmarło z powodu różnych nowotworów. Ocenia się, że nowotwory staną się główną przyczyną zgonów i najważniejszą barierą w zwiększaniu oczekiwanej długości życia w każdym kraju na świecie w XXI wieku. Ze statystyk globalnych zebranych w 2020 roku wynika, że najczęściej diagnozowanymi nowotworami na świecie były kobiecy rak piersi (2,26 mln przypadków), rak płuc (2,21 mln) i rak prostaty (1,41 mln). Najczęstszymi przyczynami zgonów z powodu raka były płuca (1,79 miliona zgonów), wątroba (830 000) i rak żołądka (769 000) [33, 77]. Choroby nowotworowe stanowią narastający problem zdrowotny również polskiego społeczeństwa i są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w Polsce. W ciągu ostatnich 30 lat liczba nowych zachorowań na raka w Polsce podwoiła się. W 1980 roku ogólna liczba zachorowań na raka wyniosła 64 820, podczas gdy w 2016 roku 164 140. Liczba zgonów z powodu nowotworów w Polsce również wzrasta, w ciągu ostatnich 50 lat aż 2,5-krotnie. Z dostępnych danych wynika, że w latach 1965 r. i 2016 r. ilość zgonów z powodu raka wyniosła odpowiednio 38 956 i 99 965 [73].
Obecnie obowiązujące standardy leczenia chorób nowotworowych często obejmują zabiegi chirurgiczne, radioterapię, po której zwykle następuje ogólnoustrojowa chemioterapia stosowana w leczeniu podtrzymującym. Głównymi wadami chemioterapii są nawroty raka dodatkowo powiązane z indukowaniem lekooporności komórek nowotworowych. Co istotne, często poważne działania niepożądane cytostatyków nie tylko mogą pogorszyć jakość życia pacjentów, ale przede wszystkim ograniczyć stosowanie wybranych leków przeciwnowotworowych. Niemniej jednak chemioterapia jest nadal jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia wszystkich rodzajów nowotworów i na każdym etapie progresji raka [22, 72]. Prawie 80% obecnych leków przeciwnowotworowych pochodzi ze źródeł naturalnych. Odgrywają one główną rolę w chemioterapii raka od ponad 50 lat, zarówno pod względem dostarczania ustalonych leków i nowych związków do syntetycznej optymalizacji, jak i dostarczania substancji do badania komórkowych i molekularnych mechanizmów działania, mających znaczenie dla hamowania rozwoju nowotworu [15, 51, 72]. Szacuje się, że spośród 175 drobnocząsteczkowych leków przeciwnowotworowych stosowanych klinicznie i wykazujących znaczącą skuteczność w walce z rakiem, około 49% pochodzi z naturalnych produktów, których źródło stanowią rośliny, mikroorganizmy i organizmy morskie. Obecnie w chemioterapii nowotworów stosuje się następujące naturalne produkty pochodzenia drobnoustrojowego: aktynomycynę D, kilka pochodnych antracyklin, bleo mycynę, aktynomycynę D, mitomycynę C i mitoksantron. Wykorzystuje się również środki pochodzenia roślin wyższych: alkaloidy bisindolowe, półsyntetyczne epipodofilotoksyny oraz taksany. W ostatnich latach na rynek wprowadzono także pierwsze małocząsteczkowe środki przeciwnowotwo-rowe pochodzenia morskiego, w tym trabektedynę [22, 49, 51]. Aktywność przeciwnowotworowa większości naturalnych produktów często działa poprzez regulację funkcji immunologicznej, indukowanie apoptozy lub autofagii, a także przez hamowanie proliferacji komórek [15]. W pracy przeglądowej podsumowano skuteczność różnych naturalnych leków przeciwnowotworowych w aspekcie ich zdol ności do modulowania mikrośrodowiska raka i różnych kaskad sygnalizacji komórkowej. Zwrócono uwagę na aktywowanie i blokowanie przez związki pochodzenia naturalnego szlaków sygnalizacyjnych, w tym tych prowadzące do apoptozy i autofagii czy szlaków rozwoju embrionalnego (szlak Notch, szlak Wnt i szlak Hedgehog) [28].
Endofity
Rośliny od stuleci służyły jako źródło związków bioaktywnych stosowanych przeciwko licznym dolegliwościom. W ostatnich latach okazało się, że często mikroorganizmy związane z roślinami, a nie same rośliny, dostarczają substancji o wysokim potencjale terapeutycznym. [5, 60]. Wszystkie rośliny są zamieszki-wane przez różnorodne społeczności mikroorganizmów obejmujące taksony bakteryjne, grzybowe, archeony i protista. Dla zdefiniowania tych zasiedlających rośliny ww. społeczności organizmów stosowane jest określenie: endofity. Przez lata definicja endofitów ulegała zmianie. Obecnie termin endofity odnosi się do mikroorganizmów, zarówno bakterii, jak i grzybów, które można wyizolować z powierzchniowo odkażonej tkanki roślinnej lub wyekstrahować z rośliny. Istotny dla definicji endofitów jest również zapis informujący, iż endofity kolonizują wewnętrzne tkanki roślin bez wywoływania objawów chorobowych czy negatywnego wpływu na swojego roślinnego gospodarza [39, 50].
Endofity są endosymbiotyczną grupą drobnoustrojów, działającą jako rezerwuary nowych, biologicznie aktywnych metabolitów wtórnych, takich jak alkaloidy, kwasy fenolowe, chinony, steroidy, saponiny, garb-niki i terpenoidy. Związki te wykazują potencjalne właściwości lecznicze, w tym przeciwnowotworowe oraz przeciwdrobnoustrojowe, a także przeciwzapalne i anty oksydacyjne [37, 75, 78]. Warto nadmienić, iż zauważono zwiększoną produkcję metabolitów wtórnych przez rośliny, u których obecne były drobnoustroje endofityczne [11, 70]. Związki produkowane przez mikroorganizmy endofityczne są wykorzystywane również w innych obszarach, niż medycyna. W rolnictwie, dzięki korzystnemu wpływowi na wzrost i rozwój roślin odgrywają ważną rolę w przetrwaniu roślin (modulo-wanie fotosyntezy, zwiększanie pobierania składników odżywczych, łagodzenie skutków różnych stresów) oraz biokontroli, poprzez syntezę związków wpływających na ochronę swoich gospodarzy roślinnych przed fitopatogenami [37, 75, 78]. Grzyby endofityczne znalazły również swoje zastosowanie w pozyskiwaniu źródeł energii odnawialnych, szczególnie biopaliw [64]. Potencjalne możliwości wykorzystania organizmów endofitycznych przedstawiono na rycinie 1.
Ryc. 1
Potencjalne możliwości wykorzystania endofitów
Każda roślina jest gospodarzem jednego lub więcej gatunków endofitycznych grzybów. Mikroorganizmy te są różnorodnymi grupami parafiletycznymi i mogą rozwijać się bezobjawowo w różnych zdrowych tkankach żywych roślin nad i/lub pod ziemią, w tym w tkankach łodyg, liści, korzeni, kwiatów i owoców. Szacuje się, że w naturze występuje ponad milion endofitycznych gatunków grzybów [10, 44].
Substancje czynne izolowane z komórek/organizmów naturalnie występujących w środowisku stanowią ważne źródło dla opracowania nowych strategii terapeutycznych. Stosunkowa łatwy dostęp do organizmów środowiskowych, jak i ich ogromna bioróżnorodność jest cechą korzystną w poszukiwaniu nowych leków. W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie organizmami endofitycznymi, ze względu na szereg związków bioaktywnych produkowanych przez nie, szczególnie w ujęciu ich potencjału terapeutycznego. Grzyby endofityczne stanowią bogate źródło bioaktywnych metabolitów, którymi można manipulować w celu uzyskania pożądanych, nowych analogów wykorzystywanych w chemioterapii [85].
Niniejsze opracowanie przedstawia zebrane informacje dotyczące związków o charakterze przeciwnowotworowym syntetyzowanych przez grzyby endofityczne, opublikowane w latach 2015–2021.
Związki o potencjale przeciwnowotworowym, syntetyzowane przez grzyby endofityczne
Spośród istotnych w aspekcie działania przeciwnowotworowego związków czynnych produkowanych przez grzyby endofityczne wymienia się: taksol, kampotecynę, podofilotoksynę, winblastynę i wynkrystynę oraz cytochalazyny.
Taksol
Wzrost zainteresowania poszukiwaniem związków przeciwnowotworowych wytwarzanych przez mikroorganizmy nastąpił po odkryciu taksolu [11]. Taksol (paklitaksel), to tetracykliczny diterpenoidowy związek bioaktywny należący do klasy taksanów. Związek ten występuje w każdym gatunku cisu na świecie (Taxus), ale pierwotnie został wyizolowany z Taxus brevifolia (cis pacyficzny). Paklitaksel jest najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym chemioterapeutykiem, wykorzystywanym w leczeniu raka sutka, płuca, jajników i raka szyjki macicy. Podstawowy mechanizm działania paklitakselu związany jest ze zdolnością do destabilizacji mikrotubul i zaburzania ich dynamicznej równowagi [23, 71]. Wykazano m.in. silną aktywność cytotoksyczną taksolu izolowanego z Cladosporium oxysporum wobec testowanych in vitro linii komórek ludzkiego raka HCT15 [35] oraz z izolatów grzyba Grammothele lineata wobec linii komórkowej HeLa [23].
Do wyleczenia około pięciuset pacjentów potrzebny jest 1 kg taksolu, do uzyskania którego wymagane jest 10 ton kory cisów, co odpowiada 300 drzewom [91]. Rosnące zapotrzebowanie na chemioterapeutyki i ograni czona podaż naturalnego taksolu ostatecznie podniosły koszt leku. Półsynteza z wykorzystaniem prekursorów taksoli nie jest w stanie zaspokoić globalnej podaży i zwięk szyła potrzebę znalezienia innych moż-liwych sposobów produkcji taksolu [24]. Alternatywa wytwarzania taksolu pojawiła się wraz z odkryciem endofitycznych grzybów Taxomyces andreanae, wyizolowanych z gatunków Taxus brevifolia, których jednym z wytwarzanych metabolitów wtórnych był paklitaksel [86, 91]. W ostatnich kilku latach opublikowano szereg artykułów, w których wykazywano, że niski poziom taksolu można uzyskać z wielu izolowanych grzybów endofitycznych, nie tylko z gatunków Taxus, ale także z innych roślin (Tab. I).
Kamptotecyna (camptothecin – CPT) to pentacykliczny alkaloid pirochinolinowy, który po raz pierwszy wyizolowano z kory Camptotheca acuminata („chińskie szczęśliwe drzewo”) w 1966 r. [46, 85]. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku kamptotecyna została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) do wstępnych badań klinicznych przeciwko rakowi okrężnicy, pomimo braku znajomości mechanizmu jej działania. Z uwagi na fakt, że kamptotecyna powodowała poważne skutki niepożądane, takie jak zahamowanie czynności szpiku kostnego, wspomniane badania kliniczne zostały przerwane. W następnej dekadzie wykazano, iż aktywność przeciwnowotworowa kamptotecyny jest wynikiem hamowania przez nią topoizomerazy I DNA. To odkrycie wzbudziło ponowne zainteresowanie CPT, jako lekiem i zaowocowało opracowaniem metody terapeutycznej z wykorzystaniem kamptotecyny [56, 87]. Poza CPT, rozpuszczalne w wodzie pochodne kamptotecyny – topotekan i irynotekan – zostały zatwierdzone przez FDA i są stosowane w leczeniu różnych nowotworów, głównie jajnika, płuca i jelit. Niestety, ekstrakcja CPT z ograniczonych naturalnych zasobów roślinnych, nie zaspokaja rosnącego zapotrzebowania rynku na ten związek. Ze względu na niską zawartość kamptotecyny w roślinach (około 1 mg/g suchej masy), ponownie istotne staje się poszukiwanie alternatywnych źródeł i opracowanie nowych metod otrzymywania CPT do zastosowań klinicznych [46]. Pierwsze informacje o produkcji kamptotecyny przez grzyby endofityczne zanotowano w 2005 roku [67]. Od tego czasu zwiększyło się zainteresowanie wytwarzaniem CPT i jego pochodnych przez grzyby endofityczne. W literaturze można znaleźć informacje na temat skuteczności działania kampotecyny produkowanej przez endofity względem różnych nowotworów. W badaniach in vitro potwierdzono np. wysoką cytotoksyczność kamptotecyny izolowanej z grzybów endofitycznych Fusarium solani ATLOY-8 względem linii komórkowej reprezentującej raka sutka – MCF-7 [20]. W przypadku kampotecyny izolowanej z Alternaria burnsii cytotoksyczność potwierdzono względem pięciu niezależnych linii komórkowych: MCF7, SKOV3, H1299, HT29 i HEK293T, z których to linii każda reprezentuje inny nowotwór (odpowiednio: rak sutka, rak jajnika, rak płuca, rak jelita grubego) i immortalizowane embrionalne komórki nerki (linia HEK293T) [57]. Zestawienie danych literaturowych z przedstawionego zakresu tematycznego przedstawiono w tabeli II.
Podofilotoksyna (podophyllotoxin – PTOX) to naturalny środek leczniczy, należący do grupy lignanów, występujący w podofilinie, żywicy wytwarzanej przez rośliny z rodzaju Podophyllum. PTOX została po raz pierwszy wyizolowana w 1880 r. z północnoamerykań-skiej rośliny Podophyllum peltatum L., zwanej potocznie amerykańską mandragorą lub majowym jabłkiem. Ten naturalny produkt został również wyizolowany z Podophyllum emodi (Indian podophyllum) [6]. Mechanizm działania podofilotoksyny związany jest z hamowaniem polimeryzacji tubuliny. Podofilotoksyna przyłącza się do tubuliny w domenie kolchicyny, co wpływa hamująco na tworzenie się mikrotubul i powoduje zablokowanie cyklu komórkowego w metafazie. Podofilotoksyna nie jest klinicznie użytecznym lekiem przeciwnowotworowym ze względu na wysoką toksyczność. Półsyntetyczne pochodne PTOX, takie jak etopozyd, tenipozyd i etopofos są natomiast wykorzystywane w leczeniu wielu rodzajów nowotworów, w tym raka szyjki macicy i raka sutka. Wymienione pochodne hamują aktywność topoizomerazy II, która jest niezbędna do replikacji DNA i podziału komórek [7, 98, 100]. Z powodu nadmiernej ekstrakcji i powolnego wzrostu rośliny Podophyllum zalicza się do zagrożonych gatunków roślin. W związku z powyższym, w celu utrzymania stałego zaopatrzenia w podofilotoksyny do wytwarzania cząsteczek przeciwnowotworowych, istnieje pilna potrzeba poszukiwania alternatywnych źródeł do izolacji tego chemioterapeutyku. Wśród dostępnych organizmów badano grzyby endofityczne pod kątem ich potencjału do produkcji podofilotoksyny. He i wsp. określali wpływ podofilotoksyny będącej metabolitem wtórnym grzybów endofitycznych izolowanych z Ginko biloba względem komórek raka szyjki macicy – linii HeLa. Efektem przeprowadzonych badań było wyraźne hamowanie proliferacji komórek HeLa, sprzyjanie ich apoptozie i blokowanie ich migracji [39]. Zdolność produkcji podofilotoksyny potwierdzono dla innych gatunków grzybów endofitycznych. Zestawienie danych źródłowych z tego zakresu przedstawiono w tabeli III.
Winblastyna (vinblastine – VBL) i winkrystyna (vincristine – VCR) należą do terpenoidowych alkaloidów indolowych (terpenoid indole alkaloid – TIA) izolowanych z Catharanthus roseus L., (barwinek różowy) rośliny o silnym znaczeniu leczniczym, należącej do rodziny Apocynaceae [3]. Winblastyna i winkrystyna są ważnymi środkami przeciwnowotworowymi, które są wytwarzane przez dimeryzację alkaloidów pochodzenia roślinnego, katarantyny i windoliny [17]. Ich odkrycie zdefiniowało ważny mechanizm działania przeciwnowotworowego, (obecnie uważanego za najbardziej skuteczny w onkologii), obejmujący hamowanie mitozy poprzez wiązanie tubuliny i hamowanie polimeryzacji mikrotubul. Głównym mechanizmem działania winkrystyny jest wpływ na układ mikrotubularny i na dynamikę powstawania wrzeciona mitotycznego. Formuła winkrystyny ułatwia wiązanie białka tubuliny i zapobiega separacji chromosomów w momencie metafazy, ostatecznie prowadząc do śmierci komórki. W mechanizmie działania przeciwnowotworowego winkrystyny ważne jest również zaburzenie transportu wewnątrzkomórkowego i zmniejszenie przepływu krwi przez tkankę nowotworową, prawdopodobnie z powodu hamowania angiogenezy [4, 18, 38].
Winblastyna jest stosowana w leczeniu ziarnicy złośliwej (choroby Hodgkina), chłoniaków nieziarniczych, raka jąder, raka sutka, płuca i innych typów nowotworów. Winkrystyna natomiast znalazła swoje zastosowanie w terapii ostrej białaczki limfoblastycznej, w leczeniu ziarnicy złośliwej, chłoniaków nieziarniczych, mięsaków i wielu innych rodzajów nowotworów oraz niezłośliwych zaburzeń hematologicznych [13, 18, 38]. Duże znaczenie farmakologiczne omawianych alkaloidów indolowych kontrastuje z ich niewielką zawartością w roślinie (około 0,0005%). Ze względu na znaczenie, wysoką cenę i niewielkie ilości alkaloidów w Catharanthus roseus próby zwiększenia produkcji tych związków doprowadziły do szeroko zakrojonych badań nad tą rośliną. Kładzie się również nacisk na potrzebę izolacji różnorodnych nisz endofitów z barwinka różowego, celem zwiększenia możliwości pozyskiwania terpenoidowych alkaloidów indolowych o działaniu przeciwnowotworowym [48, 99]. Efektem przeprowadzonych badań in vitro było wykazanie dzia-łania cytotoksycznego winkrystyny i winblastyny produkowanych przez grzyby endofityczne, w tym Nigrospora sphaerica względem linii komórkowej raka sutka MDA-MB 231 [9] oraz Alternaria alternata względem linii komórkowych MCF-7 i HepG-2, reprezentujących kolejno: raka sutka i pierwotnego raka wątroby [29]. Literaturowe doniesienia ostatnich lat dotyczące grzybów endofitycznych wytwarzających winblastynę i winkrystynę oraz odpowiadające im rośliny żywicielskie zebrano w tabelach IV oraz V.
Cytochalazyny są częścią dużej grupy metabolitów zwanych cytochalazami i zawierają różnorodne struktury hybrydowe poliketydowo-aminokwasowe o szerokim zakresie charakterystycznych funkcji biologicznych o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwpaso-żytniczym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym [32]. Związki te stanowią wtórne metabolity grzybów i jak wykazano w ponad trzech tysiącach publikacji (dane z bazy NCBI PubMed), wywierają one różny wpływ na komórki zdrowe i nowotworowe. Cytochalazyny są toksynami mikogennymi, które wiążą aktynę, blokując w ten sposób polimeryzację. W konsekwencji tworzenie mikrowłókien jest znacznie zahamowane, a to z kolei wpływa na morfologię komórek, zmienia ich cytoszkielet, hamuje procesy komórkowe, takie jak migracja komórek, zdolność do adhezji, transport wewnątrz- i międzykomórkowy, podziały komórkowe, a nawet indukuje regulowaną śmierć komórek, taką jak apoptoza. Inwazyjność guza i potencjał przerzutowy są ściśle związane z deregulacją cytoszkieletu aktynowego, dlatego cytochalazyny uznaje się za potencjalne leki przeciwnowotworowe. Spośród ponad 60 związków, najszerzej wykorzystywane w badaniach przeciwnowotworowych to cytochalazyny B, D i H [83, 90, 94].
Większość cytochalazyn jest wyposażona w 9 do 15-członowy pierścień makrocykliczny, który czasami może podlegać różnej wewnątrzcząsteczkowej rearan-żacji, tworząc różne układy pierścieniowe Ze względu na występowanie unikalnego rusztowania chemicznego w budowie cytochalazyn ich synteza chemiczna jest bardzo kosztowna [83, 90]. Początkowo doniesienia o występowaniu cytochalazyn ograniczały się do makroskopowych grzybów lądowych [1, 92], jednak w ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie produkcją cytochalazyn przez grzyby endofityczne w aspekcie ich potencjału przeciwnowotworowego [61]. Dotychczasowe osiągnięcia wskazują duże możliwości wykorzystania grzybów endofitycznych do produkcji cytochalazyn. Wykazano aktywność przeciwnowotworową cytochalazyny H izolowanej z Diaporthe phaseolorum-92C względem linii komórkowych reprezentujących raka sutka MDA-MB-231 i MCF-7 [16] oraz cytochalazyn będących metabolitami wtórnymi Xylaria sp. CFL5 skutecznych względem komórek gruczolakoraka żołądka – linii AGS [53]. Wyizolowano także nową cytochalazynę z grzyba endofitycznego Trichoderma harzianum wykazującą działanie cytotoksyczne względem linii komórkowej mysiego chłoniaka (L5178Y) i przeciwko liniom komórkowym ludzkiego raka jajnika (A2780) [19]. Opisane doniesienia literaturowe z lat 2015–2021 dotyczące grzybów endofitycznych produkujących cytochalazyny o działaniu cytotoksycznym zestawiono w tabeli VI.
Grzyby endofityczne produkujące cytochalazyny o działaniu przeciwnowotworowym
Ciągle pojawiają się doniesienia na temat nowych substancji czynnych o działaniu przeciwnowotworowym izolowanych z grzybów endofitycznych. Do tych związków zalicza się: alternaliol, chetomugilid, czy emerydon B. Często są to związki z różnych grup chemicznych. Poza alkaloidami uwzględnia się również terpenoidy, laktony, chinony, pirany, pirony, aksany, ksantony, karotenoidy, związki siarkoorganiczne, poliketydy, związki fenolowe, peptydy i szereg innych [42, 84].
Rośliny lecznicze wytwarzają cenne metabolity wtórne o potencjalnych właściwościach przeciwnowotworowych, jednak jak wykazano w niniejszej monografii, produkcja związków pochodzących z endofitów staje się alternatywnym źródłem chemioterapeutków. Endofity można uznać za potencjalne źródło nowych substancji aktywnych wykorzystywanych w leczeniu wielu chorób, nie tylko nowotworowych. Jako liczne zasoby mikroorganizmów endofity tworzą bogate pokłady nowych związków naturalnych o wysokim poziomie różnorodności strukturalnej i funkcjonalnej. Można stwierdzić, iż badania nad endofitami i produktami ich metabolizmu wydają się być istotne tak w aspektach poznawczych, jak i praktycznych, w tym szczególnie w odniesieniu do terapii chorób nowotworowych.
Abate D., Abraham W.R., Meyer H.: Cytochalasins and phytotoxins from the fungus Xylaria obovata. Phytochemistry, 44, 1443–1448 (1997)AbateD.AbrahamW.R.MeyerH.Cytochalasins and phytotoxins from the fungus Xylaria obovataPhytochemistry4414431448199710.1016/S0031-9422(96)00780-7Search in Google Scholar
Abdel-Fatah S.S., El-Batal A.I., El-Sherbiny G.M., Khalaf M.A., El-Sayed A.S.: Production, bioprocess optimization and γ-irradiation of Penicillium polonicum, as a new Taxol producing endo phytefrom Ginko biloba. Biotechnol. Rep.30, e00623 (2021)Abdel-FatahS.S.El-BatalA.I.El-SherbinyG.M.KhalafM.A.El-SayedA.S.Production, bioprocess optimization and γ-irradiation of Penicillium polonicum, as a new Taxol producing endo phytefrom Ginko bilobaBiotechnol. Rep.30e00623202110.1016/j.btre.2021.e00623812086134026575Search in Google Scholar
Alam M.M., Naeem M., Khan M.M.A., Uddin M.: Vincristine and Vinblastine Anticancer alkaloids: pharmacological applications and strategies for yield improvement. Cathar. Roseus Curr. Res. Futur. Prospect. 277–307 (2017)AlamM.M.NaeemM.KhanM.M.A.UddinM.Vincristine and Vinblastine Anticancer alkaloids: pharmacological applications and strategies for yield improvementCathar. Roseus Curr. Res. Futur. Prospect277307201710.1007/978-3-319-51620-2_11Search in Google Scholar
Allemann O., Brutsch M., Lukesh J.C., III, Brody D.M., Boger D.L.: Synthesis of a Potent Vinblastine: Rationally Designed Added Benign Complexity. J. Am. Chem. Soc.138, 8376 (2016)AllemannO.BrutschM.LukeshJ.C.IIIBrodyD.M.BogerD.L.Synthesis of a Potent Vinblastine: Rationally Designed Added Benign ComplexityJ. Am. Chem. Soc.1388376201610.1021/jacs.6b04330494541827356080Search in Google Scholar
Altaf M.M., Ahmad Khan M.S., Ahmad I.: Diversity of Bio-active Compounds and Their Therapeutic Potential. New Look to Phytomedicine, 11, 15–34 (2019)AltafM.M.Ahmad KhanM.S.AhmadI.Diversity of Bio-active Compounds and Their Therapeutic PotentialNew Look to Phytomedicine111534201910.1016/B978-0-12-814619-4.00002-1Search in Google Scholar
Ardalani H., Avan A., Ghayour-Mobarhan M.: Podophyllo toxin: a novel potential natural anticancer agent. AJP, 7, 285–294 (2017)ArdalaniH.AvanA.Ghayour-MobarhanM.Podophyllo toxin: a novel potential natural anticancer agentAJP72852942017Search in Google Scholar
Arneaud S.L.B., Porter J.R.: Investigation and expression of the secoisolariciresinol dehydrogenase gene involved in podophyllotoxin biosynthesis. Mol. Biotechnol. 57, 961–973 (2015)ArneaudS.L.B.PorterJ.R.Investigation and expression of the secoisolariciresinol dehydrogenase gene involved in podophyllotoxin biosynthesisMol. Biotechnol57961973201510.1007/s12033-015-9888-826289300Search in Google Scholar
Aswani R., Jasim B., Arun Vishnu R., Antony L., Remakan-than A., Aravindakumar C.T., Radhakrishnan E.K.: Nanoelicitor based enhancement of camptothecin production in fungi isolated from Ophiorrhiza mungos. Biotechnol. Prog. e3039 (2020)AswaniR.JasimB.Arun VishnuR.AntonyL.Remakan-thanA.AravindakumarC.T.RadhakrishnanE.K.Nanoelicitor based enhancement of camptothecin production in fungi isolated from Ophiorrhiza mungosBiotechnol. Prog.e3039202010.1002/btpr.303932558398Search in Google Scholar
Ayob F.W., Simarani K., Abidin N.Z., Mohamad J.: First report on a novel Nigrospora sphaerica isolated from Catharanthus roseus plant with anticarcinogenic properties. Microb. Biotechnol. 10, 926 (2017)AyobF.W.SimaraniK.AbidinN.Z.MohamadJ.First report on a novel Nigrospora sphaerica isolated from Catharanthus roseus plant with anticarcinogenic propertiesMicrob. Biotechnol10926201710.1111/1751-7915.12603548154428612376Search in Google Scholar
Baker S., Prudnikova S.V., Volova T.: Siberian plants: untapped repertoire of bioactive endosymbionts. Front. Biol.13, 157–167 (2018)BakerS.PrudnikovaS.V.VolovaT.Siberian plants: untapped repertoire of bioactive endosymbiontsFront. Biol.13157167201810.1007/s11515-018-1483-5Search in Google Scholar
Baker S., Satish S.: Endophytes: natural warehouse of bioactive compounds. Drug Invention Today, 4, 548–553 (2012)BakerS.SatishS.Endophytes: natural warehouse of bioactive compoundsDrug Invention Today45485532012Search in Google Scholar
Bandara C.J., Siriwardhana A., Karunaratne D.N., Ratnayake Bandara B.M., Wickramasinghe A., Krishnarajah S.A., Karunaratne V.: Production of vincristine and vinblastine by the endophytic fungus Botryosphaeria laricina strain (CRS1) is dependent on stimulating factors present in catharanthus roseus. Nat. Prod. J.11, 221–230 (2020)BandaraC.J.SiriwardhanaA.KarunaratneD.N.Ratnayake BandaraB.M.WickramasingheA.KrishnarajahS.A.KarunaratneV.Production of vincristine and vinblastine by the endophytic fungus Botryosphaeria laricina strain (CRS1) is dependent on stimulating factors present in catharanthus roseusNat. Prod. J.11221230202010.2174/2210315510666200108102735Search in Google Scholar
Banyal A., Thakur V., Thakur R., Kumar P.: Endophytic microbial diversity: a new hope for the production of novel anti-tumor and anti-HIV agents as future therapeutics. Curr. Microbiol. 78, 1699–1717 (2021)BanyalA.ThakurV.ThakurR.KumarP.Endophytic microbial diversity: a new hope for the production of novel anti-tumor and anti-HIV agents as future therapeuticsCurr. Microbiol7816991717202110.1007/s00284-021-02359-233725144Search in Google Scholar
Bhalkar B.N., Patil S.M., Govindwar S.P.: Camptothecine production by mixed fermentation of two endophytic fungi from Nothapodytes nimmoniana. Fungal Biol.120, 873–883 (2016)BhalkarB.N.PatilS.M.GovindwarS.P.Camptothecine production by mixed fermentation of two endophytic fungi from Nothapodytes nimmonianaFungal Biol.120873883201610.1016/j.funbio.2016.04.00327268247Search in Google Scholar
Bishayee A., Sethi G.: Bioactive natural products in cancer prevention and therapy: Progress and promise. Semin. Cancer Biol.41, 1–3 (2016)BishayeeA.SethiG.Bioactive natural products in cancer prevention and therapy: Progress and promiseSemin. Cancer Biol.4113201610.1016/j.semcancer.2016.08.00627565447Search in Google Scholar
Brissow E.R., Soares M.A. i wsp.: 18-Des-hydroxy Cytochalasin: an antiparasitic compound of diaporthe phaseolorum-92C, an endophytic fungus isolated from Combretum lanceolatum Pohl ex Eichler. Parasitol. Res. 116, 1823–1830 (2017)BrissowE.R.SoaresM.A.18-Des-hydroxy Cytochalasin: an antiparasitic compound of diaporthe phaseolorum-92C, an endophytic fungus isolated from Combretum lanceolatum Pohl ex EichlerParasitol. Res11618231830201710.1007/s00436-017-5451-928497228Search in Google Scholar
Caputi L., O’Connor S.E. i wsp.: Missing enzymes in the bio-synthesis of the anticancer drug vinblastine in Madagascar periwinkle. Science, 360, 1235–1239 (2018)CaputiL.O’ConnorS.E.Missing enzymes in the bio-synthesis of the anticancer drug vinblastine in Madagascar periwinkleScience36012351239201810.1126/science.aat410029724909Search in Google Scholar
Castle B.T., McCubbin S., Prahl L.S., Bernens J.N., Sept D., Odde D.J.: Mechanisms of kinetic stabilization by the drugs paclitaxel and vinblastine. Mol. Biol. Cell.28, 1238–1257 (2017)CastleB.T.McCubbinS.PrahlL.S.BernensJ.N.SeptD.OddeD.J.Mechanisms of kinetic stabilization by the drugs paclitaxel and vinblastineMol. Biol. Cell.2812381257201710.1091/mbc.e16-08-0567Search in Google Scholar
Chen H., Daletos G., Okoye F., Lai D., Dai H., Proksch P.: A New cytotoxic cytochalasin from the endophytic fungus Trichoderma harzianum. Nat. Prod. Commun. 10, 585–587 (2015)ChenH.DaletosG.OkoyeF.LaiD.DaiH.ProkschP.A New cytotoxic cytochalasin from the endophytic fungus Trichoderma harzianumNat. Prod. Commun10585587201510.1177/1934578X1501000412Search in Google Scholar
Chen Z.M., Chen H.P., Li Y., Feng T., Liu J.K.: Cytochalasins from cultures of endophytic fungus Phoma multirostrata EA-12. J. Antibiot. (Tokyo), 68, 23–26 (2015)ChenZ.M.ChenH.P.LiY.FengT.LiuJ.K.Cytochalasins from cultures of endophytic fungus Phoma multirostrata EA-12J. Antibiot. (Tokyo)682326201510.1038/ja.2014.8724961709Search in Google Scholar
Clarance P., Kim H.J. i wsp.: Green synthesis and characterization of gold nanoparticles using endophytic fungi Fusarium solani and its in-vitro anticancer and biomedical applications. Saudi J. Biol. Sci.27, 706–712 (2020)ClaranceP.KimH.J.Green synthesis and characterization of gold nanoparticles using endophytic fungi Fusarium solani and its in-vitro anticancer and biomedical applicationsSaudi J. Biol. Sci.27706712202010.1016/j.sjbs.2019.12.026699786532210692Search in Google Scholar
Cragg G.M., Newman D.J.: Natural products as sources of anti-cancer agents: Current approaches and perspectives (w) Natural products as source of molecules with therapeutic potential, red.: Valdir Cechinel Filho, Springer International Publishing, 2018, s. 309–331CraggG.M.NewmanD.J.Natural products as sources of anti-cancer agents: Current approaches and perspectives(w)Natural products as source of molecules with therapeutic potentialred.:Valdir Cechinel Filho, Springer International Publishing201830933110.1007/978-3-030-00545-0_8Search in Google Scholar
Cremasco M.A., Hritzko B.J., Linda Wang N.H.: Experimental purification of paclitaxel from a complex mixture of taxanes using a simulated moving bed. Brazilian J. Chem. Eng.26, 207–218 (2009)CremascoM.A.HritzkoB.J.Linda WangN.H.Experimental purification of paclitaxel from a complex mixture of taxanes using a simulated moving bedBrazilian J. Chem. Eng.26207218200910.1590/S0104-66322009000100020Search in Google Scholar
Das A., Rahman M.I., Ferdous A.S., Amin A., Rahman M.M., Nahar N., Uddin M.A., Islam M.R., Khan H.: An endophytic Basidiomycete, Grammothele lineata, isolated from Corchorus olitorius, produces paclitaxel that shows cytotoxicity. PLoS One, 12, e0178612 (2017)DasA.RahmanM.I.FerdousA.S.AminA.RahmanM.M.NaharN.UddinM.A.IslamM.R.KhanH.An endophytic Basidiomycete, Grammothele lineata, isolated from Corchorus olitorius, produces paclitaxel that shows cytotoxicityPLoS One12e0178612201710.1371/journal.pone.0178612547951728636663Search in Google Scholar
Degambada K.D., Kumara P.A.A.S.P., Salim N., Abeysekera A.M.: Diaporthe sp. F18; a new source of camptothecin producing endophytic fungus from Nothapodytes nimmoniana growing in Sri Lanka producing endophytic fungus from Nothapodytes. Nat. Prod. Res. DOI:
10.1080/14786419.2021.1946535 (2021)DegambadaK.D.KumaraP.A.A.S.P.SalimN.AbeysekeraA.M.Diaporthe sp. F18; a new source of camptothecin producing endophytic fungus from Nothapodytes nimmoniana growing in Sri Lanka producing endophytic fungus from NothapodytesNat. Prod. Res.10.1080/14786419.2021.1946535202134212791Abierto DOISearch in Google Scholar
Dhakshinamoorthy M., Kilavan Packiam K., Kumar P.S., Saravanakumar T.: Endophytic fungus Diaporthe caatingaensis MT192326 from Buchanania axillaris: An indicator to produce biocontrol agents in plant protection. Environ. Res.197, 111147 (2021)DhakshinamoorthyM.Kilavan PackiamK.KumarP.S.SaravanakumarT.Endophytic fungus Diaporthe caatingaensis MT192326 from Buchanania axillaris: An indicator to produce biocontrol agents in plant protectionEnviron. Res.197111147202110.1016/j.envres.2021.11114733844965Search in Google Scholar
Dhakshinamoorthy M., Ponnusamy S.K., Nyayiru Kannaian U.P., Srinivasan B., Shankar S.N., Kilavan Packiam K.: Plant-microbe interactions implicated in the production of camptothecin – An anticancer biometabolite from Phyllosticta elongata MH458897 a novel endophytic strain isolated from medicinal plant of Western Ghats of India. Environ. Res.201, 111564 (2021)DhakshinamoorthyM.PonnusamyS.K.Nyayiru KannaianU.P.SrinivasanB.ShankarS.N.Kilavan PackiamK.Plant-microbe interactions implicated in the production of camptothecin – An anticancer biometabolite from Phyllosticta elongata MH458897 a novel endophytic strain isolated from medicinal plant of Western Ghats of IndiaEnviron. Res.201111564202110.1016/j.envres.2021.11156434228950Search in Google Scholar
Dutta S., Mahalanobish S., Saha S., Ghosh S., Sil P.C.: Natural products: An upcoming therapeutic approach to cancer. Food Chem. Toxicol. 128, 240–255 (2019)DuttaS.MahalanobishS.SahaS.GhoshS.SilP.C.Natural products: An upcoming therapeutic approach to cancerFood Chem. Toxicol128240255201910.1016/j.fct.2019.04.01230991130Search in Google Scholar
El-Sayed A.S., El Sayed M.T., Nada H.S., Hassan A.E., Yousef E.K.: Production and characterization of taxol as anti-cancer agent from Aspergillus terreus. J. Pure. Appl. Microbiol.13, 2055–2063 (2019)El-SayedA.S.El SayedM.T.NadaH.S.HassanA.E.YousefE.K.Production and characterization of taxol as anti-cancer agent from Aspergillus terreusJ. Pure. Appl. Microbiol.1320552063201910.22207/JPAM.13.4.17Search in Google Scholar
El-Sayed E.R.: Discovery of the anticancer drug vinblastine from the endophytic Alternaria alternata and yield improvement by gamma irradiation mutagenesis. J. Appl. Microbiol.131, 2886–2898 (2021)El-SayedE.R.Discovery of the anticancer drug vinblastine from the endophytic Alternaria alternata and yield improvement by gamma irradiation mutagenesisJ. Appl. Microbiol.13128862898202110.1111/jam.1516934062037Search in Google Scholar
El-Sayed E.S.R., Zaki A.G., Ahmed A.S., Ismaiel A.A.: Production of the anticancer drug taxol by the endophytic fungus Epicoccum nigrum TXB502: enhanced production by gamma irradiation mutagenesis and immobilization technique. Appl. Microbiol. Biotechnol.104, 1–13 (2020)El-SayedE.S.R.ZakiA.G.AhmedA.S.IsmaielA.A.Production of the anticancer drug taxol by the endophytic fungus Epicoccum nigrum TXB502: enhanced production by gamma irradiation mutagenesis and immobilization techniqueAppl. Microbiol. Biotechnol.104113202010.1007/s00253-020-10712-x32617617Search in Google Scholar
Evidente A., Kornienko A., Cimmino A., Andolfi A., Lefranc F., Mathieu V., Kiss R.: Fungal metabolites with anticancer activity. Nat. Prod. Rep.31, 617–627 (2014)EvidenteA.KornienkoA.CimminoA.AndolfiA.LefrancF.MathieuV.KissR.Fungal metabolites with anticancer activityNat. Prod. Rep.31617627201410.1039/C3NP70078J24651312Search in Google Scholar
Ferlay J., Colombet M., Soerjomataram I., Parkin D.M., Piñeros M., Znaor A., Bray F.: Cancer statistics for the year 2020: An overview. Int. J. Cancer.149, 778–789 (2021)FerlayJ.ColombetM.SoerjomataramI.ParkinD.M.PiñerosM.ZnaorA.BrayF.Cancer statistics for the year 2020: An overviewInt. J. Cancer.149778789202110.1002/ijc.3358833818764Search in Google Scholar
Gauchan D.P., Vélëz H., Acharya A., Östman J.R., Lundén K., Elfstrand M., García-Gil M.R.: Annulohypoxylon sp. strain MUS1, an endophytic fungus isolated from Taxus wallichiana Zucc., produces taxol and other bioactive metabolites. Biotech. 11, 1–16 (2021)GauchanD.P.VélëzH.AcharyaA.ÖstmanJ.R.LundénK.ElfstrandM.García-GilM.R.Annulohypoxylon sp. strain MUS1, an endophytic fungus isolated from Taxus wallichiana Zucc., produces taxol and other bioactive metabolitesBiotech11116202110.1007/s13205-021-02693-z792575933747702Search in Google Scholar
Gill H., Vasundhara M.: Isolation of taxol producing endophytic fungus Alternaria brassicicola from non-Taxus medicinal plant Terminalia arjuna. World J. Microbiol. Biotechnol.35, 74 (2019)GillH.VasundharaM.Isolation of taxol producing endophytic fungus Alternaria brassicicola from non-Taxus medicinal plant Terminalia arjunaWorld J. Microbiol. Biotechnol.3574201910.1007/s11274-019-2651-831053977Search in Google Scholar
Gokul Raj K., Manikandan R., Arulvasu C., Pandi M.: Anti-proliferative effect of fungal taxol extracted from Cladosporium oxysporum against human pathogenic bacteria and human colon cancer cell line HCT 15. Spectrochim. Acta – Part A Mol. Biomol. Spectrosc.138, 667–674 (2015)Gokul RajK.ManikandanR.ArulvasuC.PandiM.Anti-proliferative effect of fungal taxol extracted from Cladosporium oxysporum against human pathogenic bacteria and human colon cancer cell line HCT 15Spectrochim. Acta – Part A Mol. Biomol. Spectrosc.138667674201510.1016/j.saa.2014.11.03625544183Search in Google Scholar
Gouda, S.; Das, G.; Sen, S.K.; Shin, H.S.; Patra, J.K. Endophytes: A treasure house of bioactive compounds of medicinal importance. Front. Microbiol.7, 1–8 (2016)GoudaS.DasG.SenS.K.ShinH.S.PatraJ.K.Endophytes: A treasure house of bioactive compounds of medicinal importanceFront. Microbiol.718201610.3389/fmicb.2016.01538504114127746767Search in Google Scholar
Gurgul A., Lityńska A.: Substancje pochodzenia roślinnego w terapii nowotworów. Postępy Fitoter.18, 203–208 (2017)GurgulA.LityńskaA.Substancje pochodzenia roślinnego w terapii nowotworówPostępy Fitoter.18203208201710.25121/PF.2017.18.3.203Search in Google Scholar
Hardoim P.R., van Overbeek L.S., Berg G., Pirttilä A.M., Compant S., Campisano A., Döring M., Sessitsch A.: The hidden world within plants: ecological and evolutionary considerations for defining functioning of microbial endophytes. Microbiol. Mol. Biol. Rev.79, 293–320 (2015)HardoimP.R.van OverbeekL.S.BergG.PirttiläA.M.CompantS.CampisanoA.DöringM.SessitschA.The hidden world within plants: ecological and evolutionary considerations for defining functioning of microbial endophytesMicrobiol. Mol. Biol. Rev.79293320201510.1128/MMBR.00050-14448837126136581Search in Google Scholar
He Q., Zeng Q., Shao Y., Zhou H., Li T., Song F., Liu W.: Anti-cervical cancer activity of secondary metabolites of endo phytic fungi from Ginkgo biloba. Cancer Biomarkers, 28, 371–379 (2020)HeQ.ZengQ.ShaoY.ZhouH.LiT.SongF.LiuW.Anti-cervical cancer activity of secondary metabolites of endo phytic fungi from Ginkgo bilobaCancer Biomarkers28371379202010.3233/CBM-19046232508319Search in Google Scholar
Hemamalini V., Mukesh Kumar D.J., Immaculate A., Rebecca N., Srimathi S., Muthumary J., Kalaichelvan P.T.: Isolation and characterization of taxol producing endophytic Phoma sp. from Calotropis gigantea and its anti-proliferative studies. J. Acad. Ind. Res.3, 645 (2015)HemamaliniV.Mukesh KumarD.J.ImmaculateA.RebeccaN.SrimathiS.MuthumaryJ.KalaichelvanP.T.Isolation and characterization of taxol producing endophytic Phoma sp. from Calotropis gigantea and its anti-proliferative studiesJ. Acad. Ind. Res.36452015Search in Google Scholar
Hridoy M., Mazid M.A. i wsp.: Putative anticancer compounds from plant-derived endophytic fungi: a review. Mol.27, 296 (2022)HridoyM.MazidM.A.Putative anticancer compounds from plant-derived endophytic fungi: a reviewMol.27296202210.3390/molecules27010296874637935011527Search in Google Scholar
Ismaiel A.A., Ahmed A.S., Hassan I.A., El-Sayed E.S.R., Karam El-Din A.Z.A.: Production of paclitaxel with anticancer activity by two local fungal endophytes, Aspergillus fumigatus and Alter-naria tenuissima. Appl. Microbiol. Biotechnol., 101, 5831–5846 (2017)IsmaielA.A.AhmedA.S.HassanI.A.El-SayedE.S.R.Karam El-DinA.Z.A.Production of paclitaxel with anticancer activity by two local fungal endophytes, Aspergillus fumigatus and Alter-naria tenuissimaAppl. Microbiol. Biotechnol.10158315846201710.1007/s00253-017-8354-x28612104Search in Google Scholar
Jia M., Chen L., Xin H.L., Zheng C.J., Rahman K., Han T., Qin L.P.: A friendly relationship between endophytic fungi and medicinal plants: A systematic review. Front. Microbiol.7, 906 (2016)JiaM.ChenL.XinH.L.ZhengC.J.RahmanK.HanT.QinL.P.A friendly relationship between endophytic fungi and medicinal plants: A systematic reviewFront. Microbiol.7906201610.3389/fmicb.2016.00906489946127375610Search in Google Scholar
Jouda J.B., Tamokou J. de D., Mbazoa C.D., Douala-Meli C., Sarkar P., Bag P.K., Wandji J.: Antibacterial and cytotoxic cytochalasins from the endophytic fungus Phomopsis sp. harbored in Garcinia kola (Heckel) nut. BMC Complement. Altern. Med.16, 1–9 (2016)JoudaJ.B.TamokouJ. de D.MbazoaC.D.Douala-MeliC.SarkarP.BagP.K.WandjiJ.Antibacterial and cytotoxic cytochalasins from the endophytic fungus Phomopsis sp. harbored in Garcinia kola (Heckel) nutBMC Complement. Altern. Med.1619201610.1186/s12906-016-1454-9510965827842536Search in Google Scholar
Kai G., Chao, Liyuan W., Liqiang G., Lijie Z.C., Ni X.: Biosyn-thesis and biotechnological production of anti-cancer drug camptothecin. Phytochem. Rev. 14, 525–539 (2015)KaiG.ChaoLiyuanW.LiqiangG.LijieZ.C.NiX.Biosyn-thesis and biotechnological production of anti-cancer drug camptothecinPhytochem. Rev14525539201510.1007/s11101-015-9405-5Search in Google Scholar
Kasaei A., Mobini-Dehkordi M., Mahjoubi F., Saffar B.: Isolation of taxol-producing endophytic fungi from iranian yew through novel molecular approach and their effects on human breast cancer cell line. Curr. Microbiol.74, 702–709 (2017)KasaeiA.Mobini-DehkordiM.MahjoubiF.SaffarB.Isolation of taxol-producing endophytic fungi from iranian yew through novel molecular approach and their effects on human breast cancer cell lineCurr. Microbiol.74702709201710.1007/s00284-017-1231-028332162Search in Google Scholar
Kaur J., Singh A., Pathak T., Kumar K.: Role of PGRs in Anticancer Alkaloids (Vincristine and Vinblastine) Production. Cathar. Roseus Curr. Res. Futur. Prospect. 309–319 (2017)KaurJ.SinghA.PathakT.KumarK.Role of PGRs in Anticancer Alkaloids (Vincristine and Vinblastine) ProductionCathar. Roseus Curr. Res. Futur. Prospect.309319201710.1007/978-3-319-51620-2_12Search in Google Scholar
Khalifa S.A.M., Göransson U., i wsp.: Marine natural products: a source of novel anticancer drugs. Mar. Drugs.17, 491 (2019)KhalifaS.A.M.GöranssonU.Marine natural products: a source of novel anticancer drugsMar. Drugs.17491201910.3390/md17090491678063231443597Search in Google Scholar
Khare E., Mishra J., Arora N.K.: Multifaceted interactions between endophytes and plant: developments and prospects. Front. Microbiol.9, 2732 (2018)KhareE.MishraJ.AroraN.K.Multifaceted interactions between endophytes and plant: developments and prospectsFront. Microbiol.92732201810.3389/fmicb.2018.02732624944030498482Search in Google Scholar
Kinghorn A.D., Stockwell B.R. i wsp.: Discovery of anticancer agents of diverse natural origin. Anticancer Res.36, 5623–5637 (2016)KinghornA.D.StockwellB.R.Discovery of anticancer agents of diverse natural originAnticancer Res.3656235637201610.21873/anticanres.11146509870327793884Search in Google Scholar
Kumar P., Singh B., Thakur V., Thakur A., Thakur N., Pandey D., Chand D.: Hyper-production of taxol from Aspergillus fumigatus, an endophytic fungus isolated from Taxus sp. of the Northern Himalayan region. Biotechnol. Rep.24, e00395 (2019)KumarP.SinghB.ThakurV.ThakurA.ThakurN.PandeyD.ChandD.Hyper-production of taxol from Aspergillus fumigatus, an endophytic fungus isolated from Taxus sp. of the Northern Himalayan regionBiotechnol. Rep.24e00395201910.1016/j.btre.2019.e00395688168131799144Search in Google Scholar
Liang Z., Zhang J., Zhang X., Li J., Zhang X., Zhao C.: Endophytic fungus from Sinopodophyllum emodi (Wall.) Ying that produces podophyllotoxin. J. Chromatogr. Sci.54, 175–178 (2016)LiangZ.ZhangJ.ZhangX.LiJ.ZhangX.ZhaoC.Endophytic fungus from Sinopodophyllum emodi (Wall.) Ying that produces podophyllotoxinJ. Chromatogr. Sci.54175178201610.1093/chromsci/bmv124Search in Google Scholar
Ma K.L., Dong S.H., Li H.Y., Wei W.J., Tu Y.Q., Gao K.: Cyto chalasins from Xylaria sp. CFL5, an endophytic fungus of Cephalotaxus fortunei. Nat. Products Bioprospect.11, 87–98 (2021)MaK.L.DongS.H.LiH.Y.WeiW.J.TuY.Q.GaoK.Cyto chalasins from Xylaria sp. CFL5, an endophytic fungus of Cephalotaxus fortuneiNat. Products Bioprospect.118798202110.1007/s13659-020-00279-5793332033146865Search in Google Scholar
Ma Y., Wu X., Xiu Z., Liu X., Huang B., Hu L., Liu J., Zhou Z., Tang X.: Cytochalasin H isolated from mangrove-derived endophytic fungus induces apoptosis and inhibits migration in lung cancer cells. Oncol. Rep.39, 2899–2905 (2018)MaY.WuX.XiuZ.LiuX.HuangB.HuL.LiuJ.ZhouZ.TangX.Cytochalasin H isolated from mangrove-derived endophytic fungus induces apoptosis and inhibits migration in lung cancer cellsOncol. Rep.3928992905201810.3892/or.2018.634729620283Search in Google Scholar
Martino E., Della Volpe S., Terribile E., Benetti E., Sakaj M., Centamore A., Sala A., Collina S.: The long story of camptothecin: From traditional medicine to drugs. Bioorganic Med. Chem. Lett.27, 701–707 (2017)MartinoE.Della VolpeS.TerribileE.BenettiE.SakajM.CentamoreA.SalaA.CollinaS.The long story of camptothecin: From traditional medicine to drugsBioorganic Med. Chem. Lett.27701707201710.1016/j.bmcl.2016.12.08528073672Search in Google Scholar
Miller K.D., Siegel R.L., Lin C.C., Mariotto A.B., Kramer J.L., Rowland J.H., Stein K.D., Alteri R., Jemal A.: Cancer treatment and survivorship statistics, 2016. CA. Cancer J. Clin.66, 271–289 (2016)MillerK.D.SiegelR.L.LinC.C.MariottoA.B.KramerJ.L.RowlandJ.H.SteinK.D.AlteriR.JemalA.Cancer treatment and survivorship statistics, 2016CA. Cancer J. Clin.66271289201610.3322/caac.2134927253694Search in Google Scholar
Mohinudeen I.A.H.K., Kanumuri R., Soujanya K.N., Shaanker R.U., Rayala S.K., Srivastava S.: Sustainable production of camptothecin from an Alternaria sp. isolated from Nothapodytes nimmoniana. Sci. Rep.11, 1478 (2021)MohinudeenI.A.H.K.KanumuriR.SoujanyaK.N.ShaankerR.U.RayalaS.K.SrivastavaS.Sustainable production of camptothecin from an Alternaria sp. isolated from Nothapodytes nimmonianaSci. Rep.111478202110.1038/s41598-020-79239-5780941033446714Search in Google Scholar
Musavi S.F., Dhavale A., Balakrishnan R.M.: Optimization and kinetic modeling of cell-associated camptothecin production from an endophytic Fusarium Oxysporum NFX06. Prep. Biochem. Biotechnol.45, 158–172 (2015)MusaviS.F.DhavaleA.BalakrishnanR.M.Optimization and kinetic modeling of cell-associated camptothecin production from an endophytic Fusarium Oxysporum NFX06Prep. Biochem. Biotechnol.45158172201510.1080/10826068.2014.90717724840354Search in Google Scholar
Newman D.J., Cragg G.M.: Natural Products as Sources of New Drugs from 1981 to 2014. J. Nat. Prod.79, 629–661 (2016)NewmanD.J.CraggG.M.Natural Products as Sources of New Drugs from 1981 to 2014J. Nat. Prod.79629661201610.1021/acs.jnatprod.5b0105526852623Search in Google Scholar
Okoye F.B.C., Nworu C.S., Debbab A., Esimone C.O., Proksch P.: Two new cytochalasins from an endophytic fungus, KL-1.1 isolated from Psidium guajava leaves. Phytochem. Lett.14, 51–55 (2015)OkoyeF.B.C.NworuC.S.DebbabA.EsimoneC.O.ProkschP.Two new cytochalasins from an endophytic fungus, KL-1.1 isolated from Psidium guajava leavesPhytochem. Lett.145155201510.1016/j.phytol.2015.09.004Search in Google Scholar
Palem P.P.C., Kuriakose G.C., Jayabaskaran C.: Correction: An endophytic fungus, Talaromyces radicus, isolated from Catharanthus roseus, produces vincristine and vinblastine, which induce apoptotic cell death. PLoS One, 11, e0153111 (2016)PalemP.P.C.KuriakoseG.C.JayabaskaranC.Correction: An endophytic fungus, Talaromyces radicus, isolated from Catharanthus roseus, produces vincristine and vinblastine, which induce apoptotic cell deathPLoS One11e0153111201610.1371/journal.pone.0153111482148327046169Search in Google Scholar
Parthasarathy R., Shanmuganathan R., Pugazhendhi A.: Vinblastine production by the endophytic fungus Curvularia verruculosa from the leaves of Catharanthus roseus and its in vitro cytotoxicity against HeLa cell line. Anal. Biochem. 593, 113530 (2020)ParthasarathyR.ShanmuganathanR.PugazhendhiA.Vinblastine production by the endophytic fungus Curvularia verruculosa from the leaves of Catharanthus roseus and its in vitro cytotoxicity against HeLa cell lineAnal. Biochem593113530202010.1016/j.ab.2019.11353031794703Search in Google Scholar
Paul S., Bhagobaty R.K., Nihalani M.C., Joshi S.R.: Characterization of oleaginous endophytic fungi of biodiesel plants as potential biofuel minifactories. Biomass and Bioenergy, 142, 105750 (2020)PaulS.BhagobatyR.K.NihalaniM.C.JoshiS.R.Characterization of oleaginous endophytic fungi of biodiesel plants as potential biofuel minifactoriesBiomass and Bioenergy142105750202010.1016/j.biombioe.2020.105750Search in Google Scholar
Peng X.G., Liu J., Gao Y., Cheng F., Chang J.L., Chen J., Duan F.F., Ruan H.L.: Pchaeglobolactone A, spiropchaeglobosin A, and pchaeglobosals A and B: four rearranged cytochalasans from Chaetomium globosum P2-2-2. Org. Lett.22, 9665–9669 (2020)PengX.G.LiuJ.GaoY.ChengF.ChangJ.L.ChenJ.DuanF.F.RuanH.L.Pchaeglobolactone A, spiropchaeglobosin A, and pchaeglobosals A and B: four rearranged cytochalasans from Chaetomium globosum P2-2-2Org. Lett.2296659669202010.1021/acs.orglett.0c0362333270452Search in Google Scholar
Peng X., Duan F., He Y., Gao Y., Chen J., Chang J., Ruan H.: Ergocytochalasin A, a polycyclic merocytochalasan from an endophytic fungus Phoma multirostrata XJ-2-1. Org. Biomol. Chem. 18, 4056–4062 (2020)PengX.DuanF.HeY.GaoY.ChenJ.ChangJ.RuanH.Ergocytochalasin A, a polycyclic merocytochalasan from an endophytic fungus Phoma multirostrata XJ-2-1Org. Biomol. Chem1840564062202010.1039/D0OB00701C32412573Search in Google Scholar
Puri S.C., Verma V., Amna T., Qazi G.N., Spiteller M.: An endophytic fungus from Nothapodytes f oetida that produces camp-tothecin. J. Nat. Prod. 68, 1717–1719 (2005)PuriS.C.VermaV.AmnaT.QaziG.N.SpitellerM.An endophytic fungus from Nothapodytes f oetida that produces camp-tothecinJ. Nat. Prod6817171719200510.1021/np050280216378360Search in Google Scholar
Qader M., Zaman K.A.U., Hu Z., Wang C., Wu X., Cao S.: Aspochalasin H1: a new cyclic aspochalasin from hawaiian plant-associated endophytic fungus Aspergillus sp. FT1307. Molecules, 26, 4239 (2021)QaderM.ZamanK.A.U.HuZ.WangC.WuX.CaoS.Aspochalasin H1: a new cyclic aspochalasin from hawaiian plant-associated endophytic fungus Aspergillus sp. FT1307Molecules264239202110.3390/molecules26144239830793434299514Search in Google Scholar
Qiao W., Ling F., Yu L., Huang Y., Wang T.: Enhancing taxol production in a novel endophytic fungus, Aspergillus aculeatinus Tax-6, isolated from Taxus chinensis var. mairei. Fungal Biol. 121, 1037–1044 (2017)QiaoW.LingF.YuL.HuangY.WangT.Enhancing taxol production in a novel endophytic fungus, Aspergillus aculeatinus Tax-6, isolated from Taxus chinensis var. maireiFungal Biol12110371044201710.1016/j.funbio.2017.08.01129122175Search in Google Scholar
Ran X., Zhang G., Li S., Wang J.: Characterization and anti-tumor activity of camptothecin from endophytic fungus Fusarium solani isolated from Camptotheca acuminate. Afr. Health Sci.17, 566–574 (2017)RanX.ZhangG.LiS.WangJ.Characterization and anti-tumor activity of camptothecin from endophytic fungus Fusarium solani isolated from Camptotheca acuminateAfr. Health Sci.17566574201710.4314/ahs.v17i2.34563704529062355Search in Google Scholar
Rana K.L., Kour D., Sheikh I., Dhiman A., Yadav N., Yadav A.N., Rastegari A.A., Singh K., Saxena A.K.: Endophytic fungi: bio-diversity, ecological significance, and potential industrial applications (w) Recent Advancement in White Biotechnology Through Fungi, red.: Yadav A.N., Mishra S., Singh S., Gupta A. Springer, Cham, 2019, s. 1–62RanaK.L.KourD.SheikhI.DhimanA.YadavN.YadavA.N.RastegariA.A.SinghK.SaxenaA.K.Endophytic fungi: bio-diversity, ecological significance, and potential industrial applications(w)Recent Advancement in White Biotechnology Through Fungired.:YadavA.N.MishraS.SinghS.GuptaA.Springer, Cham201916210.1007/978-3-030-10480-1_1Search in Google Scholar
Rayan A., Raiyn J., Falah M.: Nature is the best source of anti-cancer drugs: Indexing natural products for their anticancer bioactivity. PLoS One, 12, e0187925 (2017)RayanA.RaiynJ.FalahM.Nature is the best source of anti-cancer drugs: Indexing natural products for their anticancer bioactivityPLoS One12e0187925201710.1371/journal.pone.0187925567959529121120Search in Google Scholar
Religioni U.: Cancer incidence and mortality in Poland. Clin. Epidemiol. Glob. Heal.8, 329–334 (2020)ReligioniU.Cancer incidence and mortality in PolandClin. Epidemiol. Glob. Heal.8329334202010.1016/j.cegh.2019.12.014Search in Google Scholar
Salehi M., Moieni A., Safaie N.: Elicitors derived from hazel (Cory lus avellana L.) cell suspension culture enhance growth and paclitaxel production of Epicoccum nigrum. Sci. Rep.8, 12053 (2018)SalehiM.MoieniA.SafaieN.Elicitors derived from hazel (Cory lus avellana L.) cell suspension culture enhance growth and paclitaxel production of Epicoccum nigrumSci. Rep.812053201810.1038/s41598-018-29762-3608996330104672Search in Google Scholar
Sarkar S., Dey A., Kumar V., Batiha G.E.S., El-Esawi M.A., Tomczyk M., Ray P.: Fungal endophyte: an interactive endosymbiont with the capability of modulating host physiology in myriad ways. Front. Plant Sci.12, 1780 (2021)SarkarS.DeyA.KumarV.BatihaG.E.S.El-EsawiM.A.TomczykM.RayP.Fungal endophyte: an interactive endosymbiont with the capability of modulating host physiology in myriad waysFront. Plant Sci.121780202110.3389/fpls.2021.701800851475634659281Search in Google Scholar
Sharma N., Kushwaha M., Arora D., Jain S., Singamaneni V., Sharma S., Shankar R., Bhushan S., Gupta P., Jaglan S.: New cytochalasin from Rosellinia sanctae-cruciana, an endophytic fungus of Albizia lebbeck. J Appl Microbiol. 125, 111–120 (2018)SharmaN.KushwahaM.AroraD.JainS.SingamaneniV.SharmaS.ShankarR.BhushanS.GuptaP.JaglanS.New cytochalasin from Rosellinia sanctae-cruciana, an endophytic fungus of Albizia lebbeckJ Appl Microbiol125111120201810.1111/jam.1376429573314Search in Google Scholar
Siegel R.L., Miller K.D., Fuchs H.E., Jemal A.: Cancer statistics, 2022. CA. Cancer J. Clin.72, 7–33 (2022)SiegelR.L.MillerK.D.FuchsH.E.JemalA.Cancer statistics, 2022CA. Cancer J. Clin.72733202210.3322/caac.2170835020204Search in Google Scholar
Singh M., Kumar A., Singh R., Pandey K.D.: Endophytic bacteria: a new source of bioactive compounds. 3 Biotech. 7, 315 (2017)SinghM.KumarA.SinghR.PandeyK.D.Endophytic bacteria: a new source of bioactive compounds3 Biotech7315201710.1007/s13205-017-0942-z559937828955612Search in Google Scholar
Somjaipeng S., Medina A., Kwaśna H., Ordaz Ortiz J., Magan N.: Isolation, identification, and ecology of growth and taxol production by an endophytic strain of Paraconiothyrium varia-bile from English yew trees (Taxus baccata). Fungal Biol.119, 1022–1031 (2015)SomjaipengS.MedinaA.KwaśnaH.Ordaz OrtizJ.MaganN.Isolation, identification, and ecology of growth and taxol production by an endophytic strain of Paraconiothyrium varia-bile from English yew trees (Taxus baccata)Fungal Biol.11910221031201510.1016/j.funbio.2015.07.00726466877Search in Google Scholar
Somjaipeng S., Medina A., Magan N.: Environmental stress and elicitors enhance taxol production by endophytic strains of Paraconiothyrium variabile and Epicoccum nigrum. Enzyme Microb. Technol.90, 69–75 (2016)SomjaipengS.MedinaA.MaganN.Environmental stress and elicitors enhance taxol production by endophytic strains of Paraconiothyrium variabile and Epicoccum nigrumEnzyme Microb. Technol.906975201610.1016/j.enzmictec.2016.05.00227241294Search in Google Scholar
Subban K., Subramani R., Madambakkam Srinivasan V.P., Johnpaul M., Chelliah J.: Salicylic acid as an effective elicitor for improved taxol production in endophytic fungus Pestalotiopsis microspora. PLoS One, 14, e0212736 (2019)SubbanK.SubramaniR.Madambakkam SrinivasanV.P.JohnpaulM.ChelliahJ.Salicylic acid as an effective elicitor for improved taxol production in endophytic fungus Pestalotiopsis microsporaPLoS One14e0212736201910.1371/journal.pone.0212736638650130794656Search in Google Scholar
Tan X., Zhou Y., Zhou X., Xia X., Wei Y., He L., Tang H., Yu L.: Diversity and bioactive potential of culturable fungal endophytes of Dysosma versipellis; A rare medicinal plant endemic to China. Sci. Rep.8, 5929 (2018)TanX.ZhouY.ZhouX.XiaX.WeiY.HeL.TangH.YuL.Diversity and bioactive potential of culturable fungal endophytes of Dysosma versipellis; A rare medicinal plant endemic to ChinaSci. Rep.85929201810.1038/s41598-018-24313-2589755929651009Search in Google Scholar
Trendowski M.: Using cytochalasins to improve current chemothe rapeuticapproaches.Anticancer. Agents Med. Chem.15, 327 (2015)TrendowskiM.Using cytochalasins to improve current chemothe rapeuticapproachesAnticancer. Agents Med. Chem.15327201510.2174/1871520614666141016164335448539425322987Search in Google Scholar
Tyagi G., Kapoor N., Chandra G., Gambhir L.: Cure lies in nature: medicinal plants and endophytic fungi in curbing cancer. 3 Biotech. 11, 1–24 (2021)TyagiG.KapoorN.ChandraG.GambhirL.Cure lies in nature: medicinal plants and endophytic fungi in curbing cancer3 Biotech11124202110.1007/s13205-021-02803-x811643133996375Search in Google Scholar
Uzma F., Siddaiah C.N. i wsp.: Endophytic fungi-alternative sources of cytotoxic compounds: A review. Front. Pharmacol. 9, 309 (2018)UzmaF.SiddaiahC.N.Endophytic fungi-alternative sources of cytotoxic compounds: A reviewFront. Pharmacol9309201810.3389/fphar.2018.00309593220429755344Search in Google Scholar
Vasundhara M., Kumar A., Reddy M.S.: Molecular approaches to screen bioactive compounds from endophytic fungi. Front. Microbiol. 7, 1774 (2016)VasundharaM.KumarA.ReddyM.S.Molecular approaches to screen bioactive compounds from endophytic fungiFront. Microbiol71774201610.3389/fmicb.2016.01774Search in Google Scholar
Wall M.E.: Camptothecin and taxol: discovery to clinic. Med. Res. Rev.18, 299–314 (1998)WallM.E.Camptothecin and taxol: discovery to clinicMed. Res. Rev.18299314199810.1002/(SICI)1098-1128(199809)18:5<299::AID-MED2>3.0.CO;2-OSearch in Google Scholar
Wang L., Yu Z., Guo X., Huang J.P., Yan Y., Huang S.X., Yang J.: Bisaspochalasins D and E: two heterocycle-fused cytochalasan homodimers from an endophytic Aspergillus flavipes. J. Org. Chem.86, 11198–11205 (2021)WangL.YuZ.GuoX.HuangJ.P.YanY.HuangS.X.YangJ.Bisaspochalasins D and E: two heterocycle-fused cytochalasan homodimers from an endophytic Aspergillus flavipesJ. Org. Chem.861119811205202110.1021/acs.joc.1c00425Search in Google Scholar
Wang T., Ma Y.X., Ye Y.H., Zheng H.M., Zhang B.W., Zhang E.H.: Screening and identification of endophytic fungi producing podophyllotoxin compounds in Sinopodophyllum hexandrum stems. Chinese J. Exp. Trad. Med. Formul. 39, 402–408 (2017)WangT.MaY.X.YeY.H.ZhengH.M.ZhangB.W.ZhangE.H.Screening and identification of endophytic fungi producing podophyllotoxin compounds in Sinopodophyllum hexandrum stemsChinese J. Exp. Trad. Med. Formul394024082017Search in Google Scholar
Wang W.X., Li Z.H., Ai H.L., Li J., He J., Zheng Y.S., Feng T., Liu J.K.: Cytotoxic 19,20-epoxycytochalasans from endophytic fungus Xylaria cf. curta. Fitoterapia, 137, (2019)WangW.X.LiZ.H.AiH.L.LiJ.HeJ.ZhengY.S.FengT.LiuJ.K.Cytotoxic 19,20-epoxycytochalasans from endophytic fungus Xylaria cf. curtaFitoterapia137201910.1016/j.fitote.2019.104253Search in Google Scholar
Wheeler N.C., Jech K., Masters S., Brobst S.W., Alvarado A.B., Hoover A.J., Snader K.M.: Effects of genetic, epigenetic, and environmental factors on taxol content in Taxus brevifolia and related species. J. Nat. Prod. 55, 432–440 (1992)WheelerN.C.JechK.MastersS.BrobstS.W.AlvaradoA.B.HooverA.J.SnaderK.M.Effects of genetic, epigenetic, and environmental factors on taxol content in Taxus brevifolia and related speciesJ. Nat. Prod55432440199210.1021/np50082a005Search in Google Scholar
Xin X.Q., Chen Y., Zhang H., Li Y., Yang M.H., Kong L.Y.: Cytotoxic seco-cytochalasins from an endophytic Aspergillus sp. harbored in Pinellia ternata tubers. Fitoterapia, 132, 53–59 (2019)XinX.Q.ChenY.ZhangH.LiY.YangM.H.KongL.Y.Cytotoxic seco-cytochalasins from an endophytic Aspergillus sp. harbored in Pinellia ternata tubersFitoterapia1325359201910.1016/j.fitote.2018.11.010Search in Google Scholar
Yang X., Wu P., Xue J., Li H., Wei X.: Cytochalasans from endophytic fungus Diaporthe sp. SC-J0138. Fitoterapia, 145, 104611 (2020)YangX.WuP.XueJ.LiH.WeiX.Cytochalasans from endophytic fungus Diaporthe sp. SC-J0138Fitoterapia145104611202010.1016/j.fitote.2020.104611Search in Google Scholar
Yuan S., Gopal J.V., Ren S., Chen L., Liu L., Gao Z.: Anticancer fungal natural products: mechanisms of action and biosynthesis. Eur. J. Med. Chem.202, 112502 (2020)YuanS.GopalJ.V.RenS.ChenL.LiuL.GaoZ.Anticancer fungal natural products: mechanisms of action and biosynthesisEur. J. Med. Chem.202112502202010.1016/j.ejmech.2020.112502Search in Google Scholar
Zafari D., Leylaiee S., Tajick M.A.: Isolation and identification of vinblastine from the fungus of Chaetomium globosum Cr95 isolated from Catharanthus roseus plant. Biol. J. Microorg.8, 1–14 (2019)ZafariD.LeylaieeS.TajickM.A.Isolation and identification of vinblastine from the fungus of Chaetomium globosum Cr95 isolated from Catharanthus roseus plantBiol. J. Microorg.81142019Search in Google Scholar
Zaiyou J., Hongsheng W., Ning W., Li M., Guifang X.: Isolation and identification of an endophytic fungus producing paclitaxel from Taxus wallichiana var mairei. Nutr. Hosp. 32, 2932–2937 (2015)ZaiyouJ.HongshengW.NingW.LiM.GuifangX.Isolation and identification of an endophytic fungus producing paclitaxel from Taxus wallichiana var maireiNutr. Hosp32293229372015Search in Google Scholar
Zaiyou J., Li M., Xiqiao H.: An endophytic fungus efficiently producing paclitaxel isolated from Taxus wallichiana var. mairei. Med. 96, e7406 (2017)ZaiyouJ.LiM.XiqiaoH.An endophytic fungus efficiently producing paclitaxel isolated from Taxus wallichiana var. maireiMed96e7406201710.1097/MD.0000000000007406Search in Google Scholar
Zhang X., Rakesh K.P., Shantharam C.S., Manukumar H.M., Asiri A.M., Marwani H.M., Qin H.L.: Podophyllotoxin derivatives as an excellent anticancer aspirant for future chemotherapy: A key current imminent needs. Bioorganic Med. Chem. 26, 340–355 (2018)ZhangX.RakeshK.P.ShantharamC.S.ManukumarH.M.AsiriA.M.MarwaniH.M.QinH.L.Podophyllotoxin derivatives as an excellent anticancer aspirant for future chemotherapy: A key current imminent needsBioorganic Med. Chem26340355201810.1016/j.bmc.2017.11.026Search in Google Scholar
Zhang Y.W., Kong X.Y., Wang J.H., Du G.H.: Vinblastine and Vincristine. Nat. Small Mol. Drugs from Plants, 41, 551–557 (2018)ZhangY.W.KongX.Y.WangJ.H.DuG.H.Vinblastine and VincristineNat. Small Mol. Drugs from Plants41551557201810.1007/978-981-10-8022-7_91Search in Google Scholar
Zi C.T., Yang L., Xu F.Q., Dong F.W., Yang D., Li Y., Ding Z.T., Zhou J., Jiang Z.H., Hu J.M.: Synthesis and anticancer activity of dimeric podophyllotoxin derivatives. Drug Des. Devel. Ther.12, 3393–3406 (2018)ZiC.T.YangL.XuF.Q.DongF.W.YangD.LiY.DingZ.T.ZhouJ.JiangZ.H.HuJ.M.Synthesis and anticancer activity of dimeric podophyllotoxin derivativesDrug Des. Devel. Ther.1233933406201810.2147/DDDT.S167382618677230349193Search in Google Scholar